Mihai Coteţ: ‘Măsură importantă pentru economia românească’

Mihai Coteţ, preşedintele PNL Piteşti salută adoptarea de către Senat a Legii offshore, punctând că acest act legislativ a fost mereu o prioritate penru liberali. “Legea offshore, care a fost mereu o prioritate pentru liberali, a fost adoptată de Senat. Aceasta a fost depusă în Parlament cu semnătura premierului Nicolae Ciucă și a ministrului Energiei, Virgil Popescu.
Astfel, România va deveni nu doar independentă din punct de vedere energetic, ci va deveni și un furnizor de securitate energetică regională.
Legea deblochează investițiile din Marea Neagră și asigură mediului de afaceri din domeniu stabilitate și predictibilitate legislativă, dar și un cadru fiscal mai prietenos.
Legea offshore stabilește un regim fiscal competitiv, veniturile fiind împărțite în proporție de 60% – statul român și 40% – investitorul.
Același cadru fiscal va fi și pentru investițiile onshore de adâncime. Este vorba în special de cel mai mare zăcământ onshore descoperit în ultimele trei decenii pe teritoriul României, la Caragele (jud. Buzău), unde exploatare va începe în 2024.
Proiectul legii a fost asumat public de cei trei lideri ai coaliției de guvernare și există o majoritate stabilă și puternică pentru adoptarea ei rapidă”, transmite Mihai Coteţ, preşedintele PNL Piteşti.

