Salarii majorate cu 200 de lei, Guvernul a pregătit Ordonanţă de urgenţă!

Advertisement
Advertisement
Walfresh
Firmele și alți angajatori privați din România vor putea să crească voluntar salariile angajaților încadrați cu minimum pe economie cu 200 de lei, această sumă în plus urmă fie scutită de la plata impozitului și a contribuțiilor sociale, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență emis, miercuri, de Ministerul Finanțelor.
Salarii majorate prin OUG. Guvernul urmează aprobe în şedinţa de miercuri, printr-o ordonanţă de urgenţă, cadrul legal pentru implementarea măsurii prevăzută în pachetul „Sprijin pentru România” în baza căreia angajatorii pot majora voluntar nivelul salariului de bază lunar brut cu suma de 200 lei, respectiv de la 2.550 lei la 2.750 lei, pentru salariaţii care desfăşoară activitate în baza contractelor individuale de muncă.Măsura „200 de lei în plus pentru salariul minim (creștere voluntară scutită de taxe)” face parte din programul „Sprijin pentru România” și trebuie aprobată de Guvern și publicată apoi în Monitorul Oficial.
Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura