Salarii majorate cu 200 de lei, Guvernul a pregătit Ordonanţă de urgenţă!
18 mai 2022

Salarii majorate prin OUG. Guvernul urmează aprobe în şedinţa de miercuri, printr-o ordonanţă de urgenţă, cadrul legal pentru implementarea măsurii prevăzută în pachetul „Sprijin pentru România” în baza căreia angajatorii pot majora voluntar nivelul salariului de bază lunar brut cu suma de 200 lei, respectiv de la 2.550 lei la 2.750 lei, pentru salariaţii care desfăşoară activitate în baza contractelor individuale de muncă.Măsura „200 de lei în plus pentru salariul minim (creștere voluntară scutită de taxe)” face parte din programul „Sprijin pentru România” și trebuie aprobată de Guvern și publicată apoi în Monitorul Oficial.
Advertisement
Advertisement

