Vladimir Putin nu-l iartă pe Emmanuel Macron

Rusia a expulzat 34 de diplomați și angajați ai ambasadei francezi, ca măsură de retorsiune, a anunțat Ministerul de Externe al acestei țări.
În replică, ministerul francez de externe a condamnat decizia Rusiei de a da afară personalul din ambasada de la Moscova.
Luna trecută, Franța a expulzat 35 de ruși cu statut diplomatic, ca parte a unui val de expulzări în urma căruia peste 300 de ruși au fost dați afară din capitalele europene.
În cursul aceleiași luni, Ministerul francez de Externe a declarat șase agenți ruși care se dădeau drept diplomați drept „persona non grata”, după ce o anchetă a serviciilor de informații a concluzionat că aceștia lucrau împotriva intereselor naționale ale Franței.
În plus, Ministerul de Externe de la Moscova a anunțat că expulzează și 24 de diplomați italieni, tot ca măsură de retorsiune la o decizie a Romei.
Luna trecută, Italia a expulzat 30 de ruși ca parte a unei operațiuni europene coordonate pentru a trimite acasă diplomați ruși.

