Bilanțul zilei: crește numărul cazurilor noi de coronavirus!
23 mai 2022

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 persoane au fost reconfirmate pozitiv. În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 658, cu 27 mai mult față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 100 persoane, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 100 pacienți internați la ATI, 89 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 36 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară, și 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.
Până luni, 65.654 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat. În ultimele 24 de ore au fost raportate de către INSP două decese (bărbați), fără decese raportate anterior intervalului de referință. Dintre cele două decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani și unul la categoria de vârstă 60-69 de ani. Ambele decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care prezentau comorbidități. Din totalul de 2 pacienți decedați, unul a fost nevaccinat și unul vaccinat. Pacientul vaccinat care a decedat avea vârsta cuprinsă între 50-59 de ani.
Advertisement
Advertisement

