Traian Băsescu a ajuns la Poliție după ce a fost implicat într-un accident!

Advertisement
Advertisement
Walfresh
Fostul președinte Traian Băsescu a ajuns duminică la Poliție după ce a fost implicat într-un accident în Capitală.
Traian Băsescu a ajuns la Poliție după ce duminică a provocat un accident. Acesta s-a dus, așa cum prevede legea, să raporteze tamponarea la Brigada Rutieră. Cu toate acestea, el riscă să fie sancționat.
Fostul președinte al României a declarat că a acroșat un semafor cu oglinda și că aceasta s-ar fi rupt.
„Am acroșat un semafor cu oglinda și am rupt-o”, a declarat Traian Băsescu, potrivit stirileprotv.ro.
„Doar atât?”, l-a întrebat reporterul pe fostul preşedinte. „Dar ce voiai, mai mult?”, a fost replica iritată a lui Băsescu.

Pe de altă parte, surse din Brigada Poliției Rutiere susțin că Traian Băsescu ar fi acroșat de fapt o mașină pe stradă din sectorul 2 al Capitalei.

În urma accidentului, fostul președinte a lăsat un bilet pe parbrizul mașinii acroșate în care și-a cerut scuze și a lăsat datele de contact pentru a parcurge formalitățile de înțelegere amiabilă.

Traian Băsescu a mers la Poliție pentru a raporta accidentul

Ulterior, acesta a mers la Brigada Rutieră, la Biroul de Accidente Ușoare pentru a raporta tamponarea. Potrivit legii acesta era obligat să facă acest lucru în termen de 24 de ore.

De asemenea, fostul președinte a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost zero alcoolemie.

În ciuda acestui lucru, Traian Băsescu riscă 3 puncte de penalizare și amendă de 590 de lei, dar doar în cazul în care victima se va prezenta și ea la Biroul de Accidente Ușoare.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura