Traian Băsescu a ajuns la Poliție după ce a fost implicat într-un accident!

Traian Băsescu a ajuns la Poliție după ce duminică a provocat un accident. Acesta s-a dus, așa cum prevede legea, să raporteze tamponarea la Brigada Rutieră. Cu toate acestea, el riscă să fie sancționat.
Fostul președinte al României a declarat că a acroșat un semafor cu oglinda și că aceasta s-ar fi rupt.
„Am acroșat un semafor cu oglinda și am rupt-o”, a declarat Traian Băsescu, potrivit stirileprotv.ro.
„Doar atât?”, l-a întrebat reporterul pe fostul preşedinte. „Dar ce voiai, mai mult?”, a fost replica iritată a lui Băsescu.
Pe de altă parte, surse din Brigada Poliției Rutiere susțin că Traian Băsescu ar fi acroșat de fapt o mașină pe stradă din sectorul 2 al Capitalei.
În urma accidentului, fostul președinte a lăsat un bilet pe parbrizul mașinii acroșate în care și-a cerut scuze și a lăsat datele de contact pentru a parcurge formalitățile de înțelegere amiabilă.
Traian Băsescu a mers la Poliție pentru a raporta accidentul
Ulterior, acesta a mers la Brigada Rutieră, la Biroul de Accidente Ușoare pentru a raporta tamponarea. Potrivit legii acesta era obligat să facă acest lucru în termen de 24 de ore.
De asemenea, fostul președinte a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost zero alcoolemie.
În ciuda acestui lucru, Traian Băsescu riscă 3 puncte de penalizare și amendă de 590 de lei, dar doar în cazul în care victima se va prezenta și ea la Biroul de Accidente Ușoare.

