Klaus Iohannis şi Nicolae Ciucă au sărbătorit în Argeş 147 de ani de la formarea PNL

Advertisement
Advertisement
Walfresh

A fost o zi de mare sărbătoare şi însemnătate pentru toată suflarea liberală. Ieri au fost marcaţi 147 de ani de existenţă a partidului, iar sărbătoarea nu putea să fie marcată în altă parte decât la Muzeul Naţional Brătianu, un adevărat leagăn al liberalismului. Evenimentul din acest an a avut mai mult fast ca niciodată. Klaus Iohannis, preşedintele României şi Nicolae Ciucă, premierul României au fost actorii principali ai acestei sărbători. Alina Gorghiu a reuşit ca la scurt timp după numirea în funcţia de preşedinte al PNL Argeş să atragă în judeţ principalii factori de decizie la nivel judeţean.

Klaus Iohannis: „Destinul României moderne este strâns legat de destinul PNL“

Klaus Iohannis a transmis un mesaj prin care a subliniat rolul PNL în dezvoltarea României de-a lungul anilor şi a punctat că deşi din 2014 este preşedintele României, niciodată nu s-a îndepărtat de PNL, rămânând alături de acest partid, dar şi invers, PNL fiind tot timpul alături de Klaus Iohannis. „Bună ziua, dragi liberali!

Mă bucur să ne revedem în acest loc simbolic, în acest loc plin de istorie, în acest loc încărcat de semnificaţii nu numai pentru Partidul Naţional Liberal, ci şi pentru România.

Mă bucur că am prilejul de a vă transmite câteva gânduri despre trecut, prezent şi viitor într-un moment aniversar, când Partidul Naţional Liberal împlineşte 147 de ani de la înfiinţare.

Destinul României moderne este strâns legat de des-tinul Partidului Naţional Liberal, de curajul şi înţelepciunea unor lideri vizionari, care au contribuit decisiv la reformarea societăţii româneşti. Nu trebuie să uităm că România şi-a proclamat independenţa, în 1877, în timpul marii guvernări liberale, iar fundamentul pe care s-a clădit statul român modern a fost liberalismul. Politica liberală a lui I.C. Brătianu a făcut posibilă o dezvoltare accelerată a ţării.

Este bine ca din timp în timp să ne raportăm la istorie, pentru a înţelege de unde am plecat, ce am reuşit să construim între timp, dar şi ce mai avem de făcut pentru a ne îndeplini obiectivele.

Drumul meu s-a despărţit de Partidul Naţional Liberal în 2014, când am preluat primul mandat de Preşedinte al României, dar în toţi aceşti ani am rămas mereu alături de Partidul Naţional Liberal şi Partidul Naţional Liberal alături de mine, pentru că, nu-i aşa, ne uneşte aceeaşi credinţă pu-ternică în valorile şi principiile liberale. Acestea ne-au ghidat calea şi cred că împreună am reuşit să facem multe pentru consolidarea democraţiei în România, pentru parcursul său euroatlantic şi pentru dezvoltarea sa.

Din 2020 traversăm o perioadă extrem de dificilă, cu numeroase provocări şi crize succesive sau chiar suprapuse.

În mod evident, este, uşor, relativ uşor de guvernat în perioade de prosperitate, când lucrurile decurg normal, dar infinit mai dificil când trebuie să ghidezi ţara în vremuri tulburi, cum a fost pandemia de COVID-19 sau actuala criză de securitate generată de războiul purtat de Federaţia Rusă împotriva Ucrainei. Dar indiferent de cât de greu a fost, de cât de însemnate au fost costurile electorale, un singur partid, demn de istoria şi tradiţia sa, şi-a asumat, fără ezitare, responsabilitatea guvernării – Partidul Naţional Liberal.

În definitiv, PNL a rămas acelaşi partid autentic, care nu şi-a abandonat niciodată în cei aproape 150 de ani de existenţă doctrina, crezul sau valorile. „Prin noi înşine“ este şi astăzi deviza care arată hotărârea liberalilor de a se implica şi angajamentul ferm de a fi mereu în prim-planul politicii româneşti pentru oameni şi pentru ţară.

Dragii mei,

Toate aceste provocări majore din ultimii ani ne-au determinat să luăm decizii care să aibă în vedere, în primul rând, nevoia de stabilitate. Trecem prin momente când se impune să strângem rândurile, cum se spune, şi să aducem la aceeaşi masă viziuni politice diferite, astfel încât guvernarea să reprezinte majoritatea românilor.

Acest lucru nu înseamnă însă nici pe departe renunţarea la principiile liberalismului. Dimpotrivă, premisele pe care tocmai le-am menţionat ne conduc într-o singură direcţie: România are acum şansa demarării unor schimbări cu impact pe termen lung, iar voi, liberalii, aveţi responsabilitatea de a fi nucleul acestor ample reforme care vor avea ca efect modernizarea şi consolidarea statului.

Investiţii masive în domenii strategice, precum infrastructura rutieră, spitale şi şcoli, gestionarea eficientă a banilor din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, adaptarea, care deja a început, a sistemului de învăţământ la princi-piile actuale ale ştiinţelor educaţiei, toate acestea sunt proiecte concrete pe care miniştrii şi parlamentarii liberali au obligaţia să le ducă la bun sfârşit.

Dragi liberali,

Timpul luptelor politice interne a trecut, cel puţin aşa cred eu, şi cred că dumneavoastră vă doriţi acelaşi lucru. Partidul Naţional Liberal a făcut toate schimbările pe care le-a considerat necesare pentru a asigura o conducere capabilă să garanteze o guvernare competentă, care să ofere şansa unui succes electoral în viitor, mai exact în 2024. PNL are în acest moment un lider ales, domnul premier Nicolae Ciucă, cu o solidă majoritate a membrilor partidului, şi astfel suntem în situaţia pe care foarte muţi şi-au dorit-o, ca preşedintele PNL să fie premierul Guvernului României.

Acum, prioritatea absolută este aceea de a gestiona eficient aceste crize serioase cu care ne confruntăm şi să luăm cele mai bune măsuri în sprijinul populaţiei. Partidul Naţional Liberal a fost întotdeauna un partid pentru oameni, un partid care să asigure o guvernare stabilă, cu un Executiv racordat la provocările momentului.

Aşa cum îndelungata sa istorie a dovedit-o, Partidul Naţional Liberal este vectorul dezvoltării României, şi subliniez acest lucru. Eu ştiu asta, şi românii ştiu asta, pentru că au votat Partidul Naţional Liberal. 

Astăzi, de ziua dumneavoastră, dragi liberali, vă doresc „La mulţi ani!“, cu realizări notabile pentru patria noastră, pentru ţara noastră, pentru români!

Vă doresc să aveţi parte de cea mai mare bucurie şi de satisfacţia cea mai de preţ la care poate spera un om politic – aceea de a contribui la bunăstarea naţiunii sale şi de a vedea că proiectele pentru care a fost votat aduc rezultate pozitive în vieţile oamenilor.

Vă mulţumesc! La mulţi ani!“, a transmis Klaus Iohannis.

Alina Gorghiu: „Să ne dorim o nouă decadă  li-berală pentru România“

Alina Gorghiu, preşedintele PNL Argeş a vorbit despre tot ceea ce a însemnat PNL pentru România de-a lungul istoriei, dar şi despre ceea ce poate să însemne de acum înainte. „Sărbătorim anul acesta 147 de ani de la în-fiinţarea Partidului Naţional Liberal şi s-au împlinit exact 100 de ani de când, în 1922, începea  marea guvernare li-berală! Moment de referinţă al unei perioade de moder-nizare şi unificare … DECADA BRĂTIENISTĂ! Să ne dorim o nouă decadă liberală … pentru România!!! Constituţia liberală din 1923 a servit bine ţara! … Modernizarea Constituţiei, aşa cum ştiţi, este un pas necesar şi acum … iar revizuirea, când se va face, trebuie să aibă o puternică amprentă liberală! A fost o decadă de reforme în toate instituţiile statului.  A fost edificat un sistem puternic de alianţe de securitate! Sunt lucruri mari, care nu pot fi făcute de pe o zi pe alta nici acum, se întind dincolo de alegerile din 2024  şi sunt asumate de PNL!!! Noi nu am fugit niciodată de răspundere ci am luat deciziile bune pentru ţară, chiar dacă nu erau cele mai bune pentru PNL şi am încheiat alianţe politice necesare pentru a îndeplini marile obiective naţionale! Am asigurat în ultimii ani stabilitatea politică, am depăşit cu bine pandemia, vom trece şi peste crizele de acum şi vom asigura independenţa energetică a ţării!!! În 1875 , PNL s-a născut prin unirea tuturor forţelor politice liberale! Şi nu am nici un fel de îndoială! În 2024, PNL va fi singurul partid de dreapta! La fel de responsabil şi plin de substanţă. Acesta este PNL, de ieri şi de azi!!!“, a transmis Alina Gorghiu, preşedintele PNL Argeş.

Nicolae Ciucă: „Cu PNL la guvernare se investeşte şi se investeşte acum“

Nicolae Ciucă, preşedintele PNL şi totodată premierul României a vorbit despre ce înseamnă PNL, despre ce a însemnat şi despre ce ar putea să însemne din 2024. „Vă rog să-mi daţi voie să încep prin a exprima bucuria şi onoarea de a fi astăzi, aici, împreună cu preşedintele României şi invitaţii noştri, de ziua Partidului Naţional Liberal, în acest loc cu o semnificaţie profundă pentru partidul nostru, pentru liberalismul românesc şi pentru România.

Acest loc minunat este încărcat de istorie şi vă invit să îl descoperiţi în detaliu, pentru că aici s-au scris file importante din viaţa statului român.

După o istorie tumultoasă, casa Brătienilor este din nou readusă la viaţă şi gata să spună povestea  celor care îi trec pragul.

Casa Brătienilor nu este doar un muzeu frumos. Este un simbol viu şi actual al valorilor liberale, care au reuşit să reziste timpului.

Pentru ca istoria PNL să ne inspire, nu putem să ne rezumăm doar la a-i vedea pe Brătieni, pe liderii istorici ai PNL  şi, desigur, a evoca faptele lor. Trebuie să ne rea-mintim că au fost oameni politici, cu victorii şi înfrângeri, lăudaţi, dar şi criticaţi la vremea lor.

Perseverenţa, rezistenţa şi încăpăţânarea de a reuşi prin voinţa proprie sunt valorile care i-au definit şi care trebuie să ne inspire şi pe noi.

A fi liberal nu este doar o simplă alegere a unei doctrine politice sau economice.

A fi liberal este o trăsătură de caracter şi un mod de viaţă.

Din acest punct de vedere, orice persoană raţională are o trăsătură liberală pe care o va descoperi mai devreme sau mai târziu pe parcursul vieţii.

Se numeşte voinţa de a face, de a construi un destin mai bun pentru sine. Voieşte şi vei putea, spun liberalii.

De altfel, chiar dacă oamenii se declară a fi de stânga sau de dreapta, progresişti sau conservatori, atei sau credincioşi, toţi împărtăşesc într-o manieră mai puternică sau mai reţinută două nevoi fundamentale: nevoia de libertate şi nevoia de prosperitate.

Iată cele două nevoi fundamentale care se pot realiza cel mai bine în cadrul unui stat liberal.

Acum şi aici, în casa Brătienilor, vă rog să îmi permiteţi să vorbesc puţin despre ce cred eu că este statul li-beral pe care toţi liberalii, indiferent dacă sunt sau nu membri ai Partidului Naţional Liberal, au obligaţia să îl construiască şi să îl protejeze. 

În primul rând, statul liberal garantează şi promovează libertatea cetăţenilor săi.

Libertatea autentică poate exista doar acolo unde există lege, în societăţile democratice cu o guvernarea stabilă, raţională şi moderată. Libertatea se realizează atunci când demnitatea umană şi toate drepturile fundamentale ale persoanei sunt recunoscute şi aşezate în centrul preocupării instituţiilor statului.

În al doilea rând, statul liberal este un stat de drept. Statul de drept este un stat în care puterea politică, este ea însăşi limitată prin Constituţie şi lege, iar majoritatea care decide nu poate să devină abuzivă. Din această perspectivă, statul de drept este şi o valoare fundamentală pentru NATO şi UE şi premisa integrării şi a dezvoltării noastre în aceste structuri care ne garantează securitatea şi dezvoltarea economică.

În al treilea rând, statul liberal este un stat protector. Statul protector nu se confundă cu statul providenţă.

Statul liberal protector garantează siguranţa şi libertatea cetăţenilor săi, prin protejarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale, respectiv prin apărarea suveranităţii şi a integrităţii teritoriale.

Din această perspectivă, apartenenţa României la NATO este cea mai importantă garanţie  în faţa ameninţărilor recente de securitate

În al patrulea rând, statul liberal este un stat care asi-gură stabilitatea economică. În societăţile contemporane, liberalismul economic garantează şi promovează competiţia în economie. Totodată, în societăţile contemporane, statul liberal trebuie să asigure predictibilitate fiscală şi investiţii.

Predictibilitatea fiscală garantează că agenţii econo-mici (de la cel mai mic antreprenor la o companie multinaţională) pot prevedea acţiunea economică pe termen mediu şi lung. Aşteptările lor legitime sunt protejate de încrederea că instituţiile statului nu îşi modifică politica fiscală atunci când aceasta a căpătat stabilitate şi eficienţă în timp.

Pe de altă parte, investiţiile garantează dezvoltarea sănătoasă a economiei şi o creştere economică stabilă, garantează şi protejează locurile de muncă ale cetăţenilor. Investiţiile sunt cele care ne ajută să depăşim crizele economice. Şi în acest context extrem de dificil pentru toate societăţile democratice, România are nevoie de investiţii ca de aer.

Cu Partidul Naţional Liberal la guvernare, în România se investeşte şi se investeşte acum. Din acest motiv, fondurile europene multianuale, PNRR, alături de toate celelalte programe de investiţii ale Guvernului şi ale autorităţilor locale, reprezintă garanţia stabilităţii şi dezvoltării economice a României“, a punctat Nicolae Ciucă.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura