Rapsodia Păstorească a ajuns la ediţia cu numărul 50

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Sărbătoare în comuna Corbi

Duminică a fost sărbătoare în comuna argeşeană Corbi. Manifestarea simbol a localităţii, Rapsodia Păstorească a ajuns la ediţia cu numărul 50, oficialităţile locale marcând aşa cum se cuvine momentul. Evenimentul a debutat cu tradiţionala paradă a cântecului, dansului şi portului popular. La acest eveniment au fost prezente ansambluri cu specific păstoresc din judeţele Gorj, Sibiu, Vâlcea, Olt, dar şi reprezentanţi ai localităţilor din Republica Moldova înfrăţite cu comuna Corbi. Reprezentanţii ansamblurilor au oferit momente unice, spre deliciul şi bucuria celor prezenţi la eveniment. Adevărate hore au fost încinse chiar în centrul comunei, nici măcar ploaia sâcâitoare neputând să oprească bucuria oamenilor.

Localnicii şi-au prezentat cele mai frumoase animale

Un alt moment deosebit al evenimentului, chiar unul mult aşteptat de către locuitorii comunei a fost acela al prezentării celor mai frumoase animale, iar ulterior premierea proprieta-rilor acestora. Oamenii au prezentat de la cai, câini şi oi. „Meseria de cioban pentru locurile acestea este o onoare“ a mărturisit unul dintre proprietarii de animale.

Mesaj special din partea primarului Anca Baciu

Primarul Anca Baciu a avut un mesaj special pentru locuitorii comunei la ceas de sărbătoare. „Este sărbătoarea care ne uneşte, uneşte mai multe judeţe şi ne uneşte cu cei din Republica din Moldova. În plus, dat fiind faptul că noi nu avem o zi a comunei, aceasta poate să fie Ziua Comunei Corb“”, a declarat primarul Anca Baciu. Prezent la eveniment a fost şi Virgil Baciu, fostul primar al comunei Corbi, cel care trăieşte şi simte româneşte. Un mesaj special a transmis şi acesta. „Este una dintre cele mai vechi sărbători din ţară şi din judeţ. Cred că la nivel judeţean o singură sărbătoare este mai veche decât Rapsodia Păstorească, iar la nivel naţional poate mai sunt câteva sărbători. Noi ne mândrim cu lucrul acesta, ne mândrim cu locuitorii comunei noastre“, a punctat primarul Virgil Baciu. La eveniment a fost prezent şi europarlamentarul Eugen Tomac, fostul lider PMP. „Regăsesc o lume a României pe care trebuie să o descoperim în fiecare zi. Mă bucură enorm când oameni cu sufletul mare luptă pentru a ne păstra vii tradiţiile. Prin astfel de evenimente punem în valoare ceea ce ne reprezintă pe noi în mod real ca naţiune“, a punctat Eugen Tomac.  Cu prilejul acestui eveniment, primarul Anca Baciu a premiat şi cuplurile care au ajuns la 50 de ani de căsătorie neîntreruptă. Petrecerea a continuat cu hore şi sârbe pe minunatele plaiuri din comuna Corbi, acolo, unde duminică s-a trăit şi simţit româneşte. 

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura