Volodimir Zelenski a intrat în panică: „În Donbas e adunată puterea maximă a armatei ruse”!

Advertisement
Advertisement
Walfresh
Volodimir Zelenski a transmis un nou mesaj Occidentului. De această dată, președintele Ucrainei a tras un semnal de alarmă și și-a exprimat îngrijorarea față de dominația armatei lui Vladimir Putin în Donbas. 
Puterea maximă de luptă a Rusiei este concentrată în regiunea Donbas, a avertizat Volodimir Zelenski în cadrul vlogului pe care-l realizează zilnic din biroul de la Kiev.
„Situaţia din Donbas rămâne extrem de dificilă. Armata rusă încearcă să adune forţe în anumite zone pentru a pune din ce în ce mai multă presiune asupra apărătorilor noştri. Acolo, în Donbas, este adunată puterea maximă de luptă a armatei ruse”, a declarat președintele Volodimir Zelenski, potrivit presei internaționale.
„Severodoneţk, Lysychansk, Bakhmut, Avdiivka, Kurakhove, Slovyansk şi alte câteva aşezări rămân ţinte cheie pentru ocupanţii în această direcţie”, a completat oficialul dela Kiev.
Harkov și Herson rămân, de asemenea, sub asediu.„Astăzi, trupele ruse au bombardat din nou Harkivul. Teritoriul regiunii noastre Sumy a fost, de asemenea, bombardat peste graniţa dintre Ucraina şi Rusia. Lupta pentru regiunea Herson continuă. Pas cu pas, ne eliberăm pământul şi ne apropiem treptat de punctul în care Rusia va trebui să depună armele, să-şi număre toţi morţii”, a declarat Zelenski.
Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura