Eroii neamului au fost comemoraţi la Mioveni

Ieri, cu prilejul Zilei Eroilor, Consiliul Local, Primăria Oraşului şi Centrul Cultural Mioveni, au organizat tradiţionalele manifestări dedicate eroilor căzuţi la datorie, la toate mo-numentele din oraş.
Evenimentul a început la ora 12.30, odată ce clopotele bisericilor au fost trase, şi s-a păstrat un moment de reculegere în semn de recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară, urmat de intonarea Imnului de Stat al României.
În continuarea manifestărilor, preoţii au oficiat un impresionant serviciu religios de pomenire a martirilor neamului. Acţiunea comemorativă a culminat cu alocuţiuni ale oficialităţilor, depunere de coroane şi s-a încheiat un moment artistic, oferit de către elevii instituţiilor de învăţământ din oraş. Amintim că începând cu anul 1920, comemorarea eroilor căzuţi în război, Ziua Eroilor, se organizează în fiecare an, la 40 de zile după Sfintele Paşti, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte praznicul Înălţării Domnului.

