A fost inaugurat Centrul de Permanenţă Medicală de la Făgetu

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Ieri, prin sprijinul Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate, a Direcţiei de Sănătate Publică Argeş şi a Spitalului Mioveni, autorităţile oraşului au inaugurat Centrul de Permanenţă Făgetu.

Centrul de permanenţă va funcţiona, începând de astăzi, în regim de gardă şi va asigura asistenţă medicală primară, nu de urgenţă, cetăţenilor din comunitatea arondată şi nu numai, în mod gratuit. Prin Centrul de Permanenţă, serviciile medicale sunt acordate tuturor persoanelor care le solicită, indiferent de statutul de asigurat sau neasigurat al acestora.

Acest centru are rolul de a uşura sarcinile serviciului 112, dar şi ale spitalului, oferind diagnosticare şi tratament medical primar pentru diverse afecţiuni, leziuni şi situaţii care nu reprezintă urgenţe me-dicale şi care nu pun în pericol viaţa pacientului.

Programul de funcţionare este permanent, de luni până duminică, inclusiv de sărbătorile legale, precum şi în zilele declarate libere, aici desfăşurându-şi activitatea 20 de cadre medicale.

De asemenea, pentru persoanele vârstnice sau pentru cele care nu se pot deplasa, personalul me-dical de gardă va merge la domiciliul solicitantului şi va asigura îngrijirile necesare.

Puteţi apela Centrul de Permanenţă Făgetu la numărul de telefon 0348/408.475.

Atenţie! Centrul de permanenţă medicală nu eliberează reţete compensate şi trimiteri la analize, nu eliberează nici certificate de deces, prenupţiale sau adeverinţe pentru angajare.

Alte activităţi care nu se desfăşoară în centrul de permanenţă:

– nu se operează

– nu se intubează

– nu se tratează traumele severe (doar se acorda primul ajutor)

– nu se pune piciorul/mâna în ghips

– nu se asistă naşterea

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura