Scumpiri în masă ! Benzina ar putea ajunge la 12-13 lei litrul!
16 iunie 2022

Analistul economic Adrian Negrescu a explicat pentru Ziare.com în ce situație se află România acum și ce urmează în curând. ”Știți fabula cu greierele și furnica? Din păcate statul român joacă în acest moment rolul greierului care nu se gândește mai deloc la ce iarnă urmează. În loc să se pregătească pentru iarnă, pentru provocările economice, autoritățile cântă de zor arii politicianiste, cu iz fiscal, continuă să se întreacă în idei și propuneri, iar măsurile de avarie întârzie.
Cele mai noi estimări privind evoluția petrolului indică o cotație de 175 de dolari/baril, dacă embargo-ul la adresa petrolului rusesc se va extinde și dacă OPEC va continua să țină producția sub nivelul cererii.Asta înseamnă că, dacă cel mai negru scenariu se va îndeplini, nu este exclus să vedem motorina și benzina la 12-13 lei/litru în cel mai rău caz. Prețuri care, dacă le vom vedea la pompă, vor trimite economia românească direct în recesiune”, a explicat Adrian Negrescu preţul carburanţilor în 2022.
Specialistul arată că producția industrială este în scădere, iar în ceea ce privește rezervele de gaze pentru iarna care urmează, stăm la fel de prost. Iar peste toate, moneda Euro pare să tindă vertiginos spre 5 lei.
Advertisement
Advertisement

