Criză alimentară în România. Vin vremuri grele pentru români!
4 iulie 2022

Criză alimentară în România. Mircea Coşea trage un semnal de alarmă şi spune că vin vremuri grele pentru români.
Profesorul de economie Mircea Coşea avertizează că România va fi lovită de criza alimentară deoarece 70 la sută dintre alimentele consumate zilnic de români sunt importate.
„România nu are potențial, pentru că, dacă ea produce floarea-soarelui în cantitate enormă și suntem pe primul loc în Europa, nu înseamnă că noi mâncăm semințe de floarea-soarelui. Noi trebuie să prelucrăm. Or, nu prelucrăm. Potențialul României, deocamdată, nu este la nivelul cerințelor și nici la nivelul capacității pe care o are.
Advertisement
Advertisement

