Șapte ani de închisoare pentru șoferii care comit această faptă!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Șoferii care schimbă poziția mașinii după un accident grav, cu victime, vor primi de-acum 7 ani de închisoare.

Decizia a fost luată de judecătorii Curţii Supreme, după tragedia din judeţul Ialomiţa, din 2015, când un bărbat aflat pe bicicletă a murit după ce a fost lovit de o maşină. Atunci şoferul a şters urmele şi a primit astfel o pedeapsă mai mică. 

La 7 ani de la accidentul mortal, şoferul a mai primit încă doi ani de închisoare. 

Două mii de morţi anual pe şosele şi aproape tot atâţia vinovaţi în libertate. Ani întregi de procese şi sentinţe de cele mai multe ori umilitoare pentru familiile victimelor. La 7 ani de la tragedia din Ialomita, acolo unde un biciclist a fost lovit mortal de un sofer care şi-a ascuns apoi urmele, judecatorii Curtii Supreme au decis sa schimbe legea. ÎCCJ a hotărât că este faptă penală să muți o mașină de la locul accidentului fără acordul polițiștilor. Astfel, șoferii care nu vor respecta legea se pot alege cu pana la 7 ani buni de închisoare.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura