Nicolae Ciucă anunță strategia care va aduce România în epoca digitalizării

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Premierul Nicolae Ciucă anunță că va fi adoptată Strategia Națională de Cercetare, Dezvoltare și Inovare pentru perioada 2022-2027, un proiect care își propune aducerea României în epoca digitalizării.

”Astăzi vom adopta Strategia Națională de Cercetare, Dezvoltare și Inovare pentru perioada 2022-2027.

Este o strategie importantă pentru noi, având în vedere amgajamentul de modernizare și digitalizare.

Avem, în acest moment, Legile Educației în dezbatere publică și ele vor asigura un proces de educare a tinerei generații, iar Strategia pe care o vom adopta astăzi vine în completarea angajamentului de a conecta instituțiile publice cu mediul privat. Practic, odată cu asigurarea resurselor materiale și financiare interesul nostru este de asigura resursa umană.”, a spus Nicolae Ciucă.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura