Cinci turişti salvaţi de la moarte sigură de salvamontiştii argeşeni

Salvamontiştii argeşeni au intervenit în noaptea de joi spre vineri pentru a salva cinci turişti care s-au aventurat spre Vârful Moldoveanu, fără a avea nici cea mai mică pregătire. Şi dacă pregătirea mai este cum mai este, cei cinci erau şi foarte prost echipaţi, doi dintre ei fiind în maieu. Unul dintre turişti, un tânăr în vârstă de 21 de ani a fost lăsat în urmă de către grupul din care făcea parte şi a solicitat sprijinul salvamontiştilor. Speriat de ideea că ar putea să moară pe munte, tânărul şi-a scris pe picior, codul numeric personal şi numărul maşinii, pentru ca ulterior să fie identificat. Salvamntoştii au reuşit să îl găseacă la timp şi ulterior au fost găsiţi şi prietenii acetuia. Cu toţii au fost coborâţi în siguranţă.

