Operațiune uriașă de salvare pe litoral, în a treia zi cu steag roșu: Turiștii dispăruți în mare sunt căutați de o navă!

Operațiune uriașă de salvare pe litoralul românesc. O navă îi caută de mai multe ore pe cei doi tineri care au dispărut fără urmă, aseară, în valurile marii. 11 oameni au murit până cum înecați în mare de la începutul sezonului estival.
Marea își ia din nou tributul. În cea de-a treia zi de steag roșu pe litoral, la Costinești doi tineri sunt dați dispăruți, după ce aseară au intrat în apă ca să facă baie și nu au mai ieșit.
Vremea nefavorabilă și furtuna de pe mare fac aproape imposibilă misiunea de căutare a salvatorilor. Iar salvamarii spun ca un vânt atât de puternic nu au mai întâlnit pe litoral de ani de zile.
Cei doi au intrat în apă după lăsarea întunericului și retragerea salvamarilor de pe plajă. În câteva minute, însă, valurile i-au tras în larg și au dispărut. O femeie a sunat la 112 și a anunțat autoritățile.
ISU Dobrogea spune că au foat solicitați aseară și au căutat cu o ambarcațiune.
Dimineață, căutările au fost reluate însă s-au derulat cu dificultate, din cauza vântului și a valurilor.
Scafandrii nu au putut intra în mare, iar singurele care au participat la căutări au foat ambarcațiunile ISU și ARSVOM.
Între timp turiștilor care au ajuns astăzi pe plajă li s-a interzis cu desăvârșire să intre în mare. Steagul roșu este arborat pe tot litoralul și, în ciuda tragediile din ultima vreme, sunt încă turiști care ignoră avertismentele salvamarilor.

