România, schimbare importantă în învățământ din toamnă. Coșmarul elevilor devine istorie

O schimbare importantă va avea loc în învățământul din România începând din toamnă. Pe lângă noua structură a anului școlar, elevii și profesorii vor trebui să se adapteze unei alte schimbări majore, pentru a trece de la sistemul tradițional la cel digital.
- Schimbare majoră în învățământ, din toamnă
- Ce program a lansat Ministerul Educației
Din toamnă, elevii și profesorii din România vor avea parte de încă o schimbare importantă în învățământ. Noul an școlar vine cu transformări istorice. Este primul an care e structurat pe cinci module, în loc de două semestre, dar și primul în care se insistă pe trecerea la un sistem digitalizat.
Deocamdată nu este obligatoriu, dar până pe 16 august, şcolile care vor să treacă la catalogul electronic, în cadrul programului pilot lansat de Ministerul Educaţiei, pot depune cererile la Inspectoratul Şcolar Judeţean. Acesta este un prim pas spre eliminarea catalogului clasic, nelipsit până acum în învățământul românesc.

