Alexandru Rafila, anunţ oficial pentru elevi: „Masca va fi recomandată, nu va fi impusă“

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a anunţat că în viitorul an şcolar „masca va fi recomandată, nu va fi impusă“. Potrivit ministrului, în noul an şcolar nu va fi nevoie de aviz epidemiologic.

Alexandru Rafila recomandă totuşi ca cei care merg la şcoală cu mijloacele de transport în comun să poarte mască sanitară.

„Cred că părinţii îşi doresc două lucruri: copiii lor să poată să meargă la şcoală, iar prezenţa lor la şcoală să fie cât mai sigură. Sigur, nimeni nu poate să ofere o garanţie perfectă că nu vor fi cazuri de îmbolnăvire, ar fi o min-ciună, dar important este să fie cât mai puţine şi dacă un copil este infectat, să stea cinci zile la domiciliu, în izolare. Cred că asta trebuie să fie filosofia“, a afirmat ministrul Sănătăţii.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura