Mânăstirea Negru Vodă din Câmpulung a fost resfinţită

Ieri, în ziua marii sărbători a Naşterii Maicii Domnului, au fost momente de mare bucurie duhovnicească la Mănăstirea Negru Vodă din Câmpulung.
La slujba de resfinţire a Mănăstirii oficiată de un sobor de preoţi condus de Înalt Prea Sfinţia Sa Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, echipa din Câmpulung a primit cuvântul Domnului împreună cu Ion Mînzînă, preşedintele CJ Argeş şi al PSD Argeş, cu primarul municipiului Piteşti Cristian Gentea, preşedinte executiv al PSD Argeş, deputatul Simona Bucura-Oprescu, secretar executiv al PSD Argeş, cu senatorul Cristina Stocheci, cu deputaţii Nicolae Pavelescu, Remus Mihalcea şi Aurel Bălăşoiu, cu subprefectul Ciprian Neculăescu, cu Cristian Puiu, administratorul judeţului.
Maica Domnului este sfinţenia omenească cea mai înaltă cunoscută şi preacinstită în Biserică.
Sărbătoarea a fost stabilită în a opta zi din anul bisericesc pentru că cifra opt simbolizează ziua veşniciei, viaţa fără de sfârşit, iar datorită ei, Fiul Cel veşnic al lui Dumnezeu S-a întrupat, a biruit moartea şi a dăruit oamenilor viaţa veşnică în Împărăţia Cerurilor.

