Festivalul Ţuicii, sărbătoarea comunei Coşeşti

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Ieri a fost sărbătoare în comuna Coşeşti, fiind organizată o nouă ediţie a renumitului Festival al Ţuicii, evenimentul marcant al localităţii. Aşa cum subliniază primarul, prin acest eveniment nu este promovată nu numai ţuica, aceasta fiind o băutură tradiţională ci şi gama variată de meşteşuguri de la nivelul localităţii, precum dogăritul sau olăritul. Ediţia din acest an a fost una cu atât mai specială pentru că s-au împlinit 20 de ani de la prima ediţie a acestui minunat eveniment. „Anul acesta este unul aniversar. Acum 20 de ani pornea la drum acest eveniment la iniţiativa doamnei primar Elisabeta Tudose şi a unui grup de cetăţeni. Noi suntem la ediţia a 16-a pentru că ştiţi şi dumneavoastră prin ce am trecut”, a punctat primarul Nicolae Pană.

Evenimentul a început cu o paradă ecvestră

Primarul Nicolae Pană a dorit să ofere locuitorilor comunei momente de neuitat, împlinindu-se 20 de ani de la prima ediţie a acestui eveniment. Tocmai de aceea, unul dintre cele mai aşteptate momente ale ediţiei din acest an a fost reprezentat de parada ecvestră. Călăreţii şi trăsurile au plecat de la Primăria Coşeşti, ajungând la minunata poiană în care s-a desfăşurat evenimentul. „Fiind o ediţie specială am dorit să pregătesc ceva deosebit. Tocmai de aceea vom avea o paradă ecvestră care va porni de la sediul Primăriei şi se va încheia în faţa scenei. Sunt în total 10 călăreţi şi trei trăsuri. Toţi au ţinute asemănătoare portului tradiţional românesc, dar fiecare în parte are o tematică separată. Prin acest eveniment dorim să demonstrăm că nu suntem doar meşteşugari ci suntem şi iubitori de animale. Evenimentul a fost pus la cale de un localnic din comună noastră, cu sprijinul unui prieten”, a transmis primarul Nicolae Pană.

Primarul Nicolae Pană: „Suntem extrem de cunoscuţi datorită acestui eveniment”

Primarul Nicolae Pană afirmă că localitatea pe care o conduce este una extrem de cunoscută tocmai datorită acestui minunat eveniment. „Suntem extrem de cunoscuţi datorită acestui eveniment. Spun asta pentru că noi nu promovăm ţuica doar ca băutură tradiţională. Din fericire pentru noi suntem una dintre cele mai bogate comune din ţară din acest punct de vedere. Ne bucurăm de prezenţa printre noi a multor meşteşugari care au dus tainele dogări-tului la rang de artă. Noi încercăm să ducem mai departe toate tradiţiile noastre, mă refer la dogărit, la olărit”, a punctat primarul Nicolae Pană.

Primarul Nicolae Pană, mesaj către locuitorii comunei

Primarul Nicolae Pană a transmis un mesaj din suflet către locuitorii comunei Coşeşti, prin care i-a îndemnat să nu renunţe la perpetuarea obiceiurilor tradiţionale. „Îi rog să nu renunţe. Fac eforturi deosebite, date fiind condiţiile actuale. Îi rog să lase partea materială la o parte şi să meargă înainte cu sufletul în transmiterea şi păstrarea acestor tradiţii pentru că în acest fel peste câţiva zeci de ani vom avea şi noi ce să arătăm copiilor şi nepoţilor noştri. Referitor la cetăţenii comunei, vreau să transmit un mesaj care nu este conceput de mine, dar care mie mi-a plăcut foarte mult şi anume că dacă nu ştim de unde venim, nu ştim nici către ce ne vom îndrepta”, a conchis primarul Nicolae Pană.

Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş: „Trăim prin tradiţiile noastre, prin obiceiurile noastre”

Prezent la sărbătoarea localităţii Coşeşti a fost şi Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş. Acesta s-a bucurat din plin de acest eveniment, fiind unul prin care tradiţiile româneşti sunt duse mai departe. Preşedintele Ion Mînzînă chiar a subliniat că noi trăim prin tradiţiile şi obiceiurile noastre. „Începem să intrăm în normalitate după doi ani de pandemie. A venit şi războiul acesta la graniţele României. Noi trebuie să gândim pentru viitor pentru că numai aşa putem să construim o societate cu adevărat puternică aşa cum ne dorim cu toţii. Trăim prin tradiţiile noastre, prin obiceiurile noastre şi lucrul acesta trebuie dus din generaţie în generaţie pentru că numai aşa ne putem câştiga identitatea în această nebunie a globalismului mondial şi european. Tradiţiile din loca-litatea Coşeşti sunt bine întipărite în cotidian. Sunt oameni meşteşugari în toate domeniile de activitate. Încurajăm aceste lucruri şi iată că oamenii aceştia au o zi de sărbătoare. Noi avem obligaţia să ne creştem copiii într-o linişte, care să-i facă la rândul lor să continue această activitate.”, a transmis Ion Mînzînă.

Sărbătoarea a continuat până în miez de noapte

Sărbătoarea comunei Coşeşti a continuat până în miez de noapte. Artişti de renume au oferit momente unice. Pe scena festivalului de la Coşeşti au urcat artişti precum Cristina Turcu Preda, Daniela Cernea sau Aurel Moga. De asemenea, primarul Nicolae Pană a premiat cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă, iar tinerii care au împlinit 18 anim, devenind majori au fost şi ei premiaţi de către edil. Un alt moment aşteptat al festiva-lului a fost organizarea concursului în care a fost premiat cel mai rapid degustător de ţuică.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura