Sărbătoare în comuna Rucăr

Advertisement
Advertisement
Walfresh

La final de săptămână a fost sărbătoare în comuna argeşeană Rucăr, acolo unde a fost ce-lebrată ziua localităţii. Evenimentul organizat sub denumirea generică „Expopastoralis“ a adunat locuitorii comunei, aceştia bucurându-se din plin că tradiţia se păstrează. După anii de pandemie, evenimentul a fost reluat, graţie eforturilor depuse de către Primăria şi Consiliul Local Rucăr, fiind o zi de neuitat în viaţa comunităţii.

Oamenii s-au bucurat din plin de sărbătoare

A fost o zi superbă în comuna Rucăr. Cu toţii s-au distrat, au dansat şi s-au delectat cu preparate alese cu prilejul serbării localităţii. Oamenii s-au bucurat din plin că tradiţia a fost reluată şi chiar spun că se mândresc din plin că sunt rucăreni. „Eu sunt rucărean şi mă mândresc cu acest lucru. Mă bucur foarte mult să văd că tradiţia este dusă mai departe şi avem un eveniment aşa de frumos în comuna noastră“, ne-a mărturisit un domn. Una dintre doamnele prezente la eveniment ne-a vorbit despre calităţile rucăreanului. „Mă bucur mult că acest eveniment a fost reluat. Cred eu că este vorba despre un eveniment care vorbeşte de la sine despre principalele calităţi ale rucăreanului. Oamenii de aici sunt gospodari, luptători“, ne-a punctat doamna prezentă la eveniment.

Momente festive la Rucăr

Au fost momente de neuitat în frumoasa comună argeşeană. Cu prilejul acestui eveniment au fost premiate cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă, dar, pentru a păstra tradiţia acestor locuri minunate, au fost premiaţi şi cei mai vrednici crescători de animale din zonă. Printre aceştia s-a aflat şi Toni Avram. „Un popor pentru a avea o identitate naţională, să îşi păstreze tradiţia, trebuie să aibă două lucruri: să aibă o educaţie sănătoasă şi să aibă o alimentaţie sănătoasă. Acest lucru nu poate să fie realizat decât cu sprijinul autorităţilor, care au fost aici, pentru a pune la punct nişte reglementări clare, dar şi cu sprijinul dumneavoastră, al crescătorilor de animale“, a subliniat Toni Avram, crescător de animale.

Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş: „Cred că tradiţia aceasta trebuie să continue“

La sărbătoarea rucărenilor a fost prezent şi preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Ion Mînzînă. Acesta a subliniat că tradiţia aceasta trebuie dusă mai departe. „Cred că tradiţia aceasta trebuie să continue. Ni se bagă în cap tot felul de sărbători europene şi de multe ori uităm că sărbătorile noastre tradiţionale sunt mult mai importante decât ceea ce ni se induce la ora actuală. Păstrătorii acestor tradiţii merită toate felicitările noastre şi vom veni de fiecare dată cu mare plăcere pentru că întotdeauna ne întâlnim cu oameni iubitori de românism şi de tot ceea ce înseamnă tradiţii populare româneşti“, a punctat Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş.

Ion Pîrnuţă, viceprimarul comunei Rucăr:

„Trebuie respectaţi oamenii care muncesc“

Din cauza unor probleme de ordin medical, primarul Ionel Dulamă nu a putut lua parte la eveniment. În aceste condiţii, viceprimarul Ion Pîrnuţă a fost cel care a reprezentat cu brio conducerea locală la acest minunat eveniment. Pe scenă, acesta chiar a lansat un îndemn către toţi locuitorii pentru a transmite cele mai bune gânduri primarului Dulamă. „Vreau să transmitem cu toţii sănătate domnului primar Ionel Dulamă. Acesta a spus că în 2023 va fi pe scenă la Expopastoralis“, a punctat viceprimarul Ion Pîrnuţă. Viceprimarul a transmis un mesaj special adresat locuitorilor comunei. „Ţinând cont că este Expopastoralis le transmit să nu uite că vita şi pământul nu se lasă niciodată. Trebuie respectaţi oamenii care muncesc pentru că sunt puţini cei care mai muncesc. La vite şi la fân nu este niciodată uşor şi tocmai de aceea trebuie să îi respectăm“, a subliniat viceprimarul comunei Rucăr, Ion Pîrnuţă.

Alina Gorghiu, preşedintele PNL Argeş:

„Este o plăcere să văd că păstraţi obiceiuri milenare“

Printre cei prezenţi la sărbătoarea comunei Rucăr s-a aflat şi preşedintele PNL Argeş, Alina Gorghiu, totodată li-derul Senatului. Aceasta a fost impresio-nată de modul în care locuitorii comunei Rucăr ştiu să păstreze tradiţiile. „Este o plăcere să văd că păstraţi obiceiuri milenare, mă refer aici la răvăşitul oilor, care înseamnă sfârşitul anului pastoral. Mă bucur să văd că la dumneavoastră este un obicei pe care îl păstraţi în fiecare an cu mândrie. Vă asigur de tot suportul pe care vi-l pot da ca parlamentar. Nu sunt aici ca lider de partid politic judeţean, sunt aici ca argeşean, sunt aici ca prieten şi vreau să asigur comuna Rucăr de tot suportul pe care îl pot acorda eu împreună cu colegii mei“, a punctat Alina Gorghiu, preşedintele PNL Argeş.

Simona Bucura Oprescu, deputat PSD de Argeş: „Rucărenii sunt oameni mândri şi muncitori“

La eveniment a fost prezent şi deputatul PSD de Argeş, Simona Bucura Oprescu. Aceasta a transmis un mesaj de suflet către locuitorii comunei Rucăr. „Rucărenii sunt oameni mândri, oameni făloşi, oameni muncitori. Cu Expopastoralis v-aţi pus în valoare ce aveţi dumneavoastră mai de preţ şi anume tradiţia, identitatea şi animalele pe care le creşteţi cu atâta dragoste şi prin care sunteţi cunoscuţi ca marcă argeşeană prin care oamenii de la Rucăr, fie că vorbim de costume populare, fie că vorbim de oi, de vaci, de câini sunt cunoscuţi prin cât de bine crescute  şi îngrijite sunt animalele şi cât de bine sunt păstrate tradiţiile“, a subliniat Simona Bucura Oprescu.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura