A început Târgul „Toamna Piteşteană”

Ieri a fost deschis, oficial, tradiţionalul eveniment al toamnei, în Piteşti: festivalul „Toamna Piteşteană”, ajuns la cea de-a XVI-a ediţie.
Alături de piteşteni, reprezentanţii autorităţilor locale şi judeţene au vizitat târgul de toamnă amenajat în Piaţa „Vasile Milea”, au degustat produse de sezon şi au făcut deja primele cumpărături pentru cămara de acasă.
Timp de o săptămână, zona centrală a municipiului va fi mai bogată în arome şi culori, piteştenii fiind aşteptaţi şi în Piaţa Primăriei, unde oferta gastronomică a „Toamnei Piteştene” este completată de specialităţile îmbietoare ale unui Street Food Festival.
Timp de o săptămână, între 6 şi 13 octombrie, în intervalul orar 09:00 – 20.00, peste 130 de comercianţi vor oferi vizitatorilor festivalului, în Piaţa „Vasile Milea”, ocazia de a cumpăra produse specifice sezonului de toamnă – legume, fructe, vin şi must, dulceţuri şi conserve, produse apicole, plante medicinale sau aromatice, arbuşti şi viţă-de-vie, dulciuri de casă sau produse din carne şi lactate de sezon – şi de a experimenta felurite specialităţi gastronomice, în cadrul Street Food Festival organizat în Piaţa Primăriei.
Municipalitatea piteşteană a reuşit, în acest an, să ofere comercianţilor condiţii mai bune de participare, dar şi un ambient plăcut de desfăşurare a târgului de toamnă tradiţional. Participanţii sunt producători din Argeş, dar şi din alte zone ale ţării: Vâlcea, Timiş, Cluj, Oradea sau Vrancea.

