Prognoza meteo. Cum va fi vremea astazi!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Miercuri se răceşte în jumătatea nordică pe unde se înnorează şi s-ar putea să plouă puţin. În schimb în jumătatea de sud a ţării avem tot vreme frumoasă şi caldă.

Maximele pleacă de la 14…15 grade în depresiuni şi ating 23…24 de grade în ţinuturile sudice.

Vremea în fiecare regiune

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune şi începem cu Dobrogea şi cu Bărăganul. Pe aici nu prea zărim norii şi o să avem o amiază plăcută, cu temperaturi un pic mai ridicate decât marți. Se ating 21…22 de grade, iar după lăsarea nopţii se intensifică vântul

Şi mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei, avem soare şi vreme bună. Se face mai cald decât ar fi normal la această dată. Maximele ajung pe la 22…23 de grade, iar la noapte vântul prinde putere şi aici.

În jumătatea nordică a Moldovei şi în Bucovina se schimbă vremea. Temperaturile scad faţă de ziua trecută şi vor fi cel mult 19…20 de grade. În plus, se adună norii şi o să picure trecător, iar vântul devine tot mai insistent

Şi în nordul Transilvaniei şi în Maramureş se răceşte faţă de marți. Maximele se opresc pe la 16…17 grade- valori normale pentru dată din calendar. Dimineaţă este ceaţă în unele zone. Peste zi apar mai mulţi nori şi e posibil să vină şi câţiva stropi de ploaie.

În vestul ţării va fi cam înnorat şi s-ar putea să plouă slab în Crișana. În rest, domină atmosfera cu soare. Temperaturile pierd 2…3 grade faţă de ieri şi ajungem la un regim termic mai potrivit pentru această perioadă.

În Transilvania avem încă o dimineaţă rece, cu ceaţă, mai ales în depresiuni. Apoi, se înnorează din când în când, apar şi ceva condiţii de ploaie, iar vântul prinde putere în zonele înalte de munte. Temperaturile scad uşor şi aici.

În schimb, în Oltenia se face mai cald decât ieri. Maximele ajung pe la 23, poate 24 de grade. Continuă vremea frumoasă. Norii apar destul de rar, iar la noapte, în sud-vestul extrem se intensifică vântul.

În sudul ţării atmosfera se menţine însorită toată ziua. Se mai încălzeşte puţin şi o să avem o amiază plăcută, cu peste 20 de grade în termometre. Mâine, însă, se răceşte şi în această zonă.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura