Nicolae Ciucă, întâlnire cu prefecții pentru pregătirile de iarnă: „Facem rezerve pentru cele mai complicate condiții meteo”

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat astăzi, în cadrul unei întâlniri cu prefecții, în care s-a discutat despre stadiul pregătirilor de iarnă, că se fac rezerve pentru cele mai complicate condiții meteorologice.

„Discutăm despre ceea ce s-a realizat până în acest moment, analizăm stadiul în care se realizează activitățile și măsurile pregătitoare”, a spus Nicolae Ciucă în deschiderea ședinței. 

„Este nevoie ca în perioada imediat următoare să avem elementele de prioritate pe care putem să le rezolvăm de la nivelul Guvernului și să continuăm cu structurile din teritoriu astfel încât să putem să intervenim punctual acolo unde este nevoie… Există planuri la fiecare prefectură… trebuie să fie verificate”, a mai spus premierul.

Nicolae Ciucă le-a transmis participanților că România are cantitățile necesare de energie și gaze pentru a traversa iarna și că se fac rezerve pentru a face față unor eventuale fenomene meteo extreme.

„Putem să transmitem fără temere că avem cantitățile necesare de energie și gaze naturale… se întreprind în continuare demersuri pentru a putea să suplimentăm și să avem garanția rezervelor chiar și în cele mai complicate condiții meteorologice”, a precizat Nicolae Ciucă.

La întâlnirea cu prefecții participă și mai mulți miniștri ai guvernulu

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura