Vicepreşedintele Marius Nicolescu a verificat stadiul lucrărilor de consolidare a malului râului Topolog

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Marius Nicolaescu, a vizitat, împreună cu primarul comunei Cepari, Ciobanu Alexei-Cristian, şantierul din satul Ungureni, cătunul Răcoreşti, acolo unde în prezent se desfăşoară lucrările de consolidare a malului râului Topolog. O investiţie amplă, pentru care primele demersuri au fost începute în urmă cu aproape 20 de ani, dar care a prins contur abia după ce au fost obţinute finanţările, în urmă cu patru ani, prin Compania Naţională de Investiţii.

Consolidarea malului, care se întinde pe o lungime de aproape 300 de metri, a presupus şi mutarea temporară a cursului de râu. Lucrarea este importantă nu numai pentru că astfel casele aflate în apropiere nu se mai află în pericol de prăbuşire, ci şi pentru că în apropiere trece un tronson al autostrăzii Piteşti-Sibiu. „Demersurile au început undeva în 1995-1996. În urmă cu patru ani, am început demersuri şi eu pentru obţinerea de fonduri şi la Ministerul Dezvoltării şi la Compania Naţională de Investiţii unde, în cele din urmă, am reuşit să finanţăm proiectul. Timp de patru ani au cerut tot felul de notificări. Anul acesta au început, în sfârşit, lucrările. Apa erodase foarte mult, iar malul era în mare pericol de prăbuşire.

Deasupra sunt case şi un drum. Noi am intrat cu jumătate din drum pe proprietatea unuia dintre cetăţeni. O altă casă era în pericol de prăbuşire dacă nu se acţiona rapid. De asemenea, puteau fi afectate şi utilităţile. În afară de consolidarea malului pe aproximativ 270 de metri, avem prins în proiect şi refacerea drumului care este afectat. Autostrada Piteşti- Sibiu va trece paralel cu râul, pe partea dreaptă, în amonte. La noi în comună este prevăzută o pasarelă în Cepari-Ungureni, care asigură legătură între satul Ungureni şi DJ 678A. Pasarela va trece undeva peste autostradă“ – Ciobanu Alexei-Cristian, primar Cepari. „Vă felicit pentru că aţi reuşit performanţa să obţineţi acest proiect în valoare de peste un milion de lei şi sper să duceţi lucrarea la bun sfârşit. Ca întotdeauna, uşa Consiliului Judeţean Argeş rămâne deschisă şi pentru Primăria Cepari şi pentru celelalte autorităţi locale pentru a vă oferi sprijinul necesar, desigur, în măsura posibilităţilor de care dispunem“ – Marius Nicolaescu, vicepreşedinte Consiliul Judeţean Argeş.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura