Primarul Gentea a fost prezent la târgul organizat de elevii Şcolii Gimnaziale „Ion Minulescu“

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Târgul de toamnă ,,Ca la bunica acasă“, organizat ieri, la Şcoala Gimnazială „Ion Minulescu“ Piteşti s-a dovedit o ex-perienţă antreprenorială de succes pentru elevi. Primarul Cristian Gentea, prezent la acest eveniment, a transmis aprecierea sa elevilor, profesorilor şi părinţilor pentru implicarea în acest proiect de antreprenoriat, care încurajează bucuria copiilor de a fi expozanţi şi vânzători. Cu această ocazie, edilul a menţionat includerea Şcolii Gimnaziale ,,Ion Minulescu“ în Planul naţio-nal de redresare şi rezilienţă – renovare energetică, însemnând lucrări de reabilitare şi termoizolare în unitatea de învăţământ pentru creşterea eficienţei energetice.

Târgul antreprenorial de toamnă, organizat cu mult drag şi migală, a reprezentat oportunitatea ca elevii să conştientizeze cât de importantă este implicarea tuturor într-o comunitate prosperă şi posibilitatea de a-şi folosi creativitatea şi îndemânarea. Piteştenii sunt îndemnaţi să viziteze astfel de târguri organizate de unităţile de învăţământ din oraş şi să cumpere produsele expuse. Activitatea este importantă în dezvoltarea copiilor, reprezentând atât educaţie financiară pentru ei, cât şi socializare cu oameni din interiorul şi din afara şcolii.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura