Universitatea din Piteşti, parteneriat solid cu Politehnica Bucureşti

Advertisement
Advertisement
Walfresh

În ultimele zile au apărut diferite zvonuri în presa centrală cu privire la viitorul Universităţii din Piteşti. S-a speculat pe seama faptului că UPIT va fi „înghiţită“ de Politehnica din Bucureşti, că nu va mai avea autonomie. Numai că situaţia a fost prezentată cu lux de amănunte de către rectorul Dumitru Chirleşan, cel care a făcut lumină în acest caz. „Adevărul, aşa cum îl ştim noi, cei care suntem direct implicaţi în problema noastră, este altul. Există discuţii, este adevărat, dar nu de ieri de azi, ci de doi ani. Aceste discuţii nu au plecat de la premiza dizolvării sau înghiţirii UPIT. Discuţiile sunt axate pe cu totul altă componentă. Avem ambiţia de a genera pentru prima dată în România o unitate naţională multipolară. Asta este ambiţia noastră, care presupune că toţi polii care se agregă în noua structură îşi păstrează autonomia, lucrează pe o strategie de dezvoltare comună şi vin către populaţia României cu o ofertă educaţională. Prin crearea unei noi instituţii, Piteştiul va fi un centru universitar de aceeaşi încărcare ca şi centrul universitar Bucureşti, care va fi urmaşul al actualei Politehnica.

Noi, toţi partenerii acestui proiect, plecăm de la premiza că vom pierde câteva elemente de identitate iniţiale. Dar va fi o structură de forţă cum nu s-a văzut în România. Numai adunând profesorii şi studenţii celor două depăşim ce înseamnă universitate mare“ a declarat Chirleşan.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura