Se schimbă buletinele în România! Decizia momentului privind cărțile de identitate, vor fi cu CIP din 2023

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Toți românii care au buletin trebuie să știe că, până la sfârșitul anului viitor, ar putea fi emise cărți de identitate în format electronic. Buletinele cu cip nu sunt obligatorii!

Se schimbă buletinele în România! Este decizia momentului privind cărțile de identitate, asta pentru a respecta termenul stabilit printr-un regulament european ce vizează îmbunătățirea securității documentelor de identitate ale cetățenilor Uniunii Europene și a documentelor de ședere emise acestora. Astfel, se întâmplă obligatoriu până la 31 decembrie 2023.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunța, în vara lui 2021, posibilitatea de emitere a cărților electronice de identitate. Totuși, nu toți cetățenii români pot cere acest nou tip de document de identitate, deoarece pe 2 august 2021 a fost lansat doar un proiect-pilot pentru emiterea cărții electronice de identitate, ce se derulează exclusiv în județul Cluj. De atunci, la Cluj au fost eliberate peste 5.400 de astfel de documente de identitate. Potrivit MAI, extinderea emiterii cărții electronice de identitate la nivelul Municipiului București este programată pentru jumătatea anului 2023, iar la nivel național ar urma să se facă până la 31 decembrie 2023.

Concret, așa cum apare într-un comunicat emis în vara anului trecut de MAI, „acest proiect-pilot, ce se va derula la nivelul județului Cluj, permite familiarizarea atât a cetățenilor, cât și a autorităților cu pașii ce trebuie respectați în vederea obținerii/ emiterii cărții electronice de identitate”.

Termenul-limită pentru emiterea cărților de identitate electronice este cuprins în Regulamentul (UE) 2019/1157 și este stabilit, mai exact, în data de 2 august 2021, însă nici până azi nu se schimbă buletinele în România astfel, scrie avocatnet.ro.

După cum a anunțat MAI acum câteva zile, „începând din 2 august 2021, dată la care a fost demarat proiectul pilot privind cartea electronică de identitate, până în prezent au fost eliberate 5.434 documente de identitate care îndeplinesc cerințele și normele europene”.

În plus, MAI transmite că, din datele existente în prezent, se preconizează că extinderea emiterii cărții electronice de identitate la nivelul Municipiului București va avea loc la jumătatea anului 2023, în timp ce, la nivel național, emiterea CEI va fi posibilă până la 31 decembrie 2023. Practic, atunci se schimbă buletinele în toată țara.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura