Vești bune ! Mai mulți bani pentru mame începând de anul viitor

Vin vești bune! După ce s-au anunțat mai multe beneficii pentru anul viitor, iată că Guvernul mai vine cu o veste plăcută. Mamele vor primi mai mulți bani.
Vin vești bune. După ce s-au anunțat mai multe beneficii pentru anul viitor, iată că Guvernul mai vine cu o veste plăcută. De la 1 ianuarie, mamele vor primi mai mulți bani.
Mamele vor primi mai mulți bani de anul viitor
Guvernul a făcut un nou anunț care le vizează pe mame. De la 1 ianuarie vor primi mai mulți bani. Acest lucru înseamnă că indemnizația pentru creșterea copilului va crește cu 50%. Pentru a beneficia de acest lucru trebuie să îndeplinească anumite condiții. Trebuie să fie mame de gemeni sau de tripleți. În anul 2022, indemnizația era în valoare de 3.000 lei pentru mamele de tripleți, așadar în 2023 va fi de 6.000 de lei.
Indemnizația minimă în România este de 1.300 lei, iar părinții pot să își crească veniturile până la 6.500 lei, acest lucru este echivalentul a 5 indemnizații minime. După majorare, suma va putea crește la 10.512 lei, echivalentul a 8 indemnizații minime.
De asemenea se vor face și schimbări pentru concediul maternal. Mai exact, concediul pentru creșterea copilului, atât pentru mame, cât și pentru tați, se va putea lua în același timp în care aceștia și lucrează, iar acest lucru se va întâmpla fără să se piardă bani. Condiția însă este ca ei să nu câștige mai mult de 10.500 lei în decursul unui an.

