Continuă ancheta în cazul bătrânei îngropate pe un câmp din Schitu Goleşti

Advertisement
Advertisement
Walfresh

De câteva zile, mass-media prezintă un caz mai puţin obişnuit  spre deloc, cazul unei bătrâne înmormântate într-o grădină din comuna musceleană Schitu Goleşti.

Maria Aurica avea 83 de ani când s-a stins din viaţă.

Aceasta avea o fiică şi trei nepoţi. Toţi locuiau în comuna Albota.

Situaţia materială a familiei nu era una extraordinară,  bătrâna cât şi fiica ei, aveau ajutoare sociale. Familia face parte dintr-o organizaţie religioasă în care membri se ajută între ei.

Spre finalul vieţii bătrâna a ajuns într-un spital azil, dusă, se pare, de biserica la care se afi-liaseră. „Familia este foarte liniştită, bătrâna are 3 nepoţi. Cea mai mică, este la Piteşti,  este foarte deşteaptă, face traduceri, este un copil deosebit. Nepotul cel mare îşi face căsuţă în curtea casei, cred că s-a şi căsătorit, iar mijlocul, e acasă acolo cu fiica bătrânei, mama lui. Nu am auzit să facă probleme, nici nu ştiam de cea bătrână că s-a stins.

Nu am văzut mormântul aici, nu am avut de unde să ştiu“, spune o bătrâna din Albota.

La primăria Albota, nu a fost făcută nicio solicitare pentru înmormântarea bătrânei sau pentru sprijinirea financiară a familiei pentru loc de veci sau înhumare, asta probabil pentru că, pastorul de la fundaţia religioasă la care se afiliase familia, s-a ocupat de înmormântarea femeii, pe raza comunei Schitu Goleşti,  în grădina personală a pastorului , fapt pentru care, acesta a fost şi sancţionat cu suma de 5.000 de lei.

Simona Ivaşcu

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura