Preşedintele CJ Argeş Ion Mînzînă l-a invitat pe prefectul Radu Perianu pe şantierul de la Palatul Administrativ

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Ieri, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Ion Mînzînă l-a invitat pe prefectul Radu Perianu pe şantierul de la Palatul Administrativ. Cei doi oficiali au fost însoţiţi şi de Cristian Puiu, administratorul public al Judeţului Argeş. Aşa cum se ştie, clădirea Palatului Administrativ în care îşi desfăşoară activitatea Consiliului Judeţean Argeş şi Instituţia Prefectului se află într-un amplu proces de modernizare în cadrul unui proiect european accesat de Consiliul Judeţean Argeş de creştere a eficienţei energetice. Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional 2014-2020, fonduri europene şi este în va-loare de 27 de milioane de lei.

„L-am invitat pe domnul prefect să mergem la şantierul de la Palatul Administrativ. După terminarea lucrărilor, şi Instituţia Prefectului îşi va continua activitatea în această clădire, la fel ca şi noi. Noi urmărim modul de derulare a lucrărilor, mai ales că vorbim de un proiect european. La această oră stadiul lucrărilor realizate este de peste 63%. Săptămâna viitoare etajele 4 şi 5 vor beneficia şi de mobilier. Vom avea mobilier nou în clădire şi acesta a fost unul din motivele invitaţiei, pentru că i-am transmis prefectului să facă demersurile necesare la Ministerul Administraţiei şi Internelor pentru a primi fondurile necesare astfel încât şi Instituţia Prefecturii să beneficieze de mobilier nou în spaţiile pe care le au.

Am fost împreună, de la subsolul clădirii până la ultimul etaj. Termenul obligatoriu al constructorului este de a pune la dispoziţie clădirea până la finalul anului. Deşi am avut mici probleme şi am întârziat puţin startul lucrărilor, constructorul s-a mobilizat, astfel că lucrările pot fi finalizate chiar şi în luna august, însă din mai multe motive am stabili ca în luna octombrie a acestui an să ne mutăm înapoi.

Cred că vorbim de o clădire reprezenta-tivă a judeţului Argeş, administrată de către Consiliul Judeţean Argeş. Am mizat întotdeauna pe o bună înţelegere şi conlucrare între autorităţi, pentru că noi considerăm că suntem trecători în această funcţie, dar cred că această clădire va dăinui cel puţin la fel de mult cât a dăinuit şi până acum“ – a precizat Ion Mînzînă, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş.

Valoarea totală a proiectului este de 27.351.508,59 lei (cu TVA inclus), din care:

– proiectare şi asistenţă tehnică 595.894,88 lei (cu TVA inclus),;

–  execuţie lucrări 26.755.613,71 lei (cu TVA inclus).

Clădirea are o suprafaţă de 10.510 mp, cu o lungime totală de 80,68 m şi o lăţime de 16,38 m. Aici îşi desfăşoară activitatea Consiliul Judeţean Argeş, Prefectura Argeş, dar şi alte instituţii publice, precum Direcţia Judeţeană de Statistică Argeş.

Palatul Administrativ este situat în piaţa civică centrală a municipiului Piteşti şi a fost construit în anii 1969-1970, după un proiect aparţinând arhitecţilor Cezar Lăzărescu şi Mircea Ochinciuc. Dispunând de o arhitectură modernă care foloseşte o serie de elemente tradiţionale, compusă liniar, clădirea are subsol, parter, mezanin şi cinci etaje.

Clădirea nu a fost reabilitată niciodată de când a fost construită, respectiv anii 1969-1970.

Printre lucrările ce urmează a fi executate sunt cuprinse:

– izolarea termică a pereţilor de faţadă la partea de interior;

– aplicarea unei tencuieli la exteriorul faţadei, cu rol termoizolant;

– izolarea termică a planşeului peste subsol, a soclului clădirii, a balcoanelor şi consolelor, a planşeelor teraselor;

– montarea unei tâmplării din lemn stratificat cu geam tripan;

– hidroizolarea suplimentară în zona suporţilor pentru echipamentele de climatizare şi ventilare, precum şi în zona de amplasare a panourilor termice solare şi a celor fotovoltaice;

– reabilitarea instalaţiei de încălzire;

– înlocuirea distribuţiei de apă caldă menajeră şi realizarea unei conducte de recirculare a apei calde menajere;

– reabilitarea instalaţiei de iluminat interior şi înlocuirea corpurilor fluorescente cu iluminat cu lămpi de tip LED;

– amplasarea de panouri solare cu tuburi vidate pentru producerea din surse regenerabile a apei calde menajere;

– realizarea unui sistem de producere a energiei electrice din surse regenerabile utilizând panouri fotovoltaice.

Prin realizarea lucrărilor de reabilitare termică se are în vedere înregistrarea unor economii majore prin: reducerea pierderilor de căldură şi a consumurilor energetice; reducerea costurilor de întreţinere pentru încălzire şi apă caldă de consum; reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul şi consumul de energie, conducând la utilizarea eficientă a resurselor de energie.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura