Lucrările la Muzeul Judeţean sunt în grafic!

Lucrările de reabilitare şi consolidare de la Muzeul Judeţean Argeş au ajuns la 65%. Dat fiind faptul că, în această perioadă, se poate lucra în interior vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Marius Nicolaescu, şi specialiştii din aparatul tehnic al Consiliului au mers, din nou, pe şantier pentru a vedea modul în care se derulează acest proiect, pentru finalizarea lui la termen.
În plus, împreună cu managerul muzeului Cornel Popescu s-a discutat şi despre pregătirea celorlalte trei proiecte menite să completeze întregul ansamblu al Muzeului Judeţean.
„Aşa cum v-am obişnuit, de fiecare dată când mergem pe şantier ne întâlnim cu proiectantul şi constructorul pentru că vrem să vedem stadiul lucrărilor. Am discutat şi pro-blemele tehnice la nivelul datei de astăzi. Avem convingerea că lucrările se vor termina în termenul prevăzut la nivelul contractului de execuţie. Cred chiar că putem termina ceva mai repede, în funcţie de cum ne va permite vremea să începem şi lucrările exterioare“ – Marius Nicolaescu, vicepreşedinte Consiliul Judeţean Argeş.
„Ne bucurăm pentru că suntem la 65% din lucrările de consolidare şi restaurare a fostei Prefecturi a Judeţului Argeş. Aşa cum aţi văzut, se lucrează din plin şi la componentele artistice. Mai avem mult de muncă pentru că, prin sprijinul Consiliului Judeţean Argeş vom avea alte trei proiecte separate de acesta. Este vorba de reamenajarea căilor de acces şi a parcului din faţa clădirii, consolidarea şi punerea în valoare a Bisericii Sfinţii Îngeri a fostului Schit Buliga şi, desigur, munca cea mai frumoasă şi mai aşteptată de către vizitatori – reorganizarea celor două expoziţii de bază – Ştiinţe ale Naturii şi Istorie, pentru ca oamenii să vină să redescopere istoria şi cadrul natural al Argeşului şi Muscelului“ – Cornel Popescu, manager Muzeul Judeţean Argeş.
Proiectul, realizat în parteneriat de Consiliul Judeţean Argeş (ca lider de proiect) şi Ministerul Culturii, are o valoare de 20.281.853,69 lei cu TVA.
Lucrările au demarat la mijlocul anului 2021 şi vor fi finalizate în 2023.
În timpul acestor lucrări de reabilitare au fost descoperite o parte din ruinele Schitului Buliga.
Schitul Buliga este edificiul ce se ridica în secolul al XVIII-lea pe locul actualului Muzeu Judeţean Argeş şi care a fost demolat în anul 1900. Schitul, cu hramul Sfinţii Îngeri, ridicat în anul 1745, dar definitivat abia în 1751, a fost ctitoria unui vestit negustor al vremii, Martin Buliga, şi a soţiei sale, Aniţa. Ruinele vor fi conservate şi integrate în structura turistică a muzeului.
Proiectul „Restaurarea Muzeului Judeţean Argeş – consolidarea, protejarea şi valorificarea patrimoniului cultural“ este finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020, Axa Prioritară 5 – Îmbunătăţirea mediului urban şi conservarea, protecţia şi va-lorificarea durabilă a patrimoniului cultural.
Investiţia presupune îmbunătăţirea in-frastructurii Muzeului Judeţean Argeş, precum şi creşterea gradului de expunere a muzeului după finalizarea lucrărilor de intervenţii, prin digitizarea acestuia.
În cadrul proiectului sunt prevăzute următoarele lucrări: lucrări complexe de realizare a consolidărilor structurale, de eliminare a igrasiei, de refacere a finisajelor deteriorate, de refacere a învelitorii din tablă, a instala-ţiilor sanitare şi de încălzire;lucrări de restaurare a subsolului, parterului, etajului, şarpantei şi învelitorii; lucrări de conservare-restaurare a componentelor artistice, atât în ceea ce priveşte stucatura, cât şi pentru pictură.
Contractul de proiectare şi execuţie lucrări şi dotare a fost încheiat cu ASOCIEREA dintre S.C. RBS AG CONSTRUCT S.R.L.,S.C. ROCANDRA ACTIV S.R.L.,S.C. POLARH DESIGN SR.L.
Muzeul Judeţean Argeş îşi aşteaptă în continuare vizitatorii, următoarele secţii fiind deschise în corpul nou de clădire aflat în aceeaşi curte: Expoziţia Flori de mină – Comorile adâncurilor, Galeria Naţională de Artă Naivă, Muzeul Sportului Argeşean ,,Campionii“, Lapidarium, Planetariul.
Proiectul privind restaurarea Muzeului Judeţean Argeş este unul din cele trei ale Consiliului Judeţean, pe fonduri europene, care vizează patrimonial şi infrastructura culturală a judeţului:
Restaurarea Muzeului Judeţean Argeş
Restaurarea Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer – Cumpăna
Conservarea şi Consolidarea Cetăţii Poenari Argeş.

