ULTIMA ORĂ! Bătaie CRUNTĂ la o şcoală din Argeş! A DEMISIONAT

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Joi şi vineri au apărut pe reţelele sociale mai multe imagini în care un elev al unei şcoli din Costeşti era agresat fie de mai multe colege, astfel de scene fiind derulate şi în faţa şcolii, dar şi în toaleta unităţii de învăţământ. Oamenii legii au deschis şi ei o anchetă în acest caz. Cu mai multe lămuriri în acest caz a venit directorul Daniela Irimia. Aceasta şi-a prezentat demisia de onoare ca urmare a acestor evenimente. „În urma imaginilor și înregistrarilor video apărute în mediul online, relatez următoarele precizări, urmând a continua analiza cu responsabilitate, a faptelor petrecute,prin care elevul școlii noastre a fost agresat. Instituția s-a autosesizat de îndată ce a primit informația , pe baza unei singure filmări, ulterior apărând și alte înregistrări și informații .

Evenimentele din spatele pieței Costești, respectiv, parcul orașului au avut loc sâmbătă, în data de 25.03.2023, fără a cunoaște ora cu exactitate, la acest moment.

Evenimentul de pe strada școlii a avut loc în data de 30.03.2023, după programul elevilor din săptămâna ”Scoala Altfel”, în drumul spre casă, pe trotuarul din lateralul școlii.

Poza din toaleta școlii a fost realizată în spațiul în care personalul nu are acces ,în timp ce toaleta este folosită.

Instituțional, școala a demarat ancheta internă, fiind convocați în regim de urgență părinții copiilor implicați și anunțate instituțiile statului.

Ne exprimăm regretul față de cele petrecute, și asigurăm atât părinții cât și opinia publică de întreaga implicare,cu responsabilitate în ceea ce privește sprijinul în consilierea copiilor și părinților implicați, dar și instituirea măsurilor ce se impun, conform legislației în vigoare.

Ceea ce este mai grav decât faptele copiilor, este gândirea adulților! Limbajul folosit în comentariile postate este mai mult decât instigator, vulgar și extrem de violent față de copiii, care știm bine, au acces nelimitat la rețelele de socializare. Cu cât aceste postări vor fi distribuite mai mult, cu atât copilul agresat va fi în mijlocul acestor discuții, iar starea de rău va fi întreținută. Vă implor, stopați discuțiile și distribuirile !

Dacă DEMISIA mea de ONOARE, solicitată în același mediu online de către Domnul PRIMAR Ion BAICEA, stopează violența de orice tip, și ar face copiii fericiți, din acest moment o aveți!

Cu respect și considerație

prof. Irimia Daniela Elisabeta”, a transmis directorul unităţii de învăţământ.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura