Mii de PET-uri au fost adunate din lacul Piteşti

Advertisement
Advertisement
Walfresh

În ultimele zile o cantitate foarte mare de PET-uri s-a adunat în acumularea Piteşti (Prundu), fiind o sursă de poluare a apei şi având un aspect neplăcut. Într-o singură zi, 6 salariaţi ai Sistemului de Gospodărire a Apei Argeş au strâns din lac 350 de kg de pet-uri. Acţiunea de colectare a deşeurilor din apă a fost una foarte dificilă pentru că s-a făcut manual, din bărci, iar gunoiul a fost transportat la mal sac cu sac. Pe lângă această muncă, din bugetul instituţiei a fost achitat şi costul predării acestora la depozitul de deşeuri. Administraţia Bazinală de Apă Argeş – Vedea acţionează periodic pentru întreţinerea cursurilor de apă administrate, inclusiv prin activităţi de ecologizare. Deşi igienizările au fost desfăşurate frecvent de la începutul anului, deşeurile au reapărut în lacurile de acumulare, aduse de pe malurile râurilor.

Ca de fiecare dată, în perioadele ploioase malurile sunt spălate de apă iar deşeurile ajung în lacuri de acumulare. Din păcate acţiunile de igie-nizare  au efect temporar, pentru că, locul acestor deşeuri va fi ocupat, în curând, de altele. Apele cu care am fost binecuvântaţi şi munca „gospodarilor de ape” merită respectul comunităţii. Acest respect presupune simpla acţiune a semenilor noştri de a arunca gunoiul în zonele special amenajate.

Pentru că urmează perioada sărbătorilor de Paşti iar multe persoane vor alege să petreacă într-un cadru natural (păduri, malurile apelor) le recomandăm să manifeste responsabilitate faţă de ape şi mediul înconjurător. 

„Apa nu este un produs comercial oarecare, ci este un patrimoniu na-tural care trebuie protejat, tratat şi apărat ca atare, fiind o resursă strategică de siguranţă şi securitate naţională.” – Lege Apelor nr. 107/1996.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura