Vestea zilei pentru Simona Halep! Verdictul pe care îl așteaptă toată România!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Gabriela Andreiașu, directorul Agenției Naționale Anti-Doping (ANAD), a vorbit despre situația Simonei Halep. Aceasta este în continuare suspendată, după ce în urmă cu opt luni a fost testată pozitiv pentru Roxandustat.

Au trecut opt luni de când Simona Halep se află în centrul unui scandal de de dopaj, însă nici acum nu a primit un verdict. Într-un interviu acordat site-ului Tenis Majors, aceasta a criticat Federația Internațională de Tenis (ITF) pentru amânarea repetată a procesului și a cerut să fie judecată cât mai curând.

De ce se amână procesul Simonei Halep?

Directorul ANAD Gabriela Andreiașu a spus că există trei posibile motive pentru amânarea repetată a verdictului, și anume probe noi, modificări ale declarațiilor/dosarelor și solicitarea unor expertize.

„Organizația care a pus-o sub acuzare pe Simona (n.r. – Sports Resolutions, o organizație independentă din Londra) probabil că are alte probe care pot fi depuse la dosar și atunci au nevoie de o perioadă mai lungă de timp. Dacă pe parcursul audierii apar alte abateri la ceea ce declară martorii sau din ceea ce fiecare parte pune la dispoziția completului de judecată, se poate ajunge la un termen mai lung”, a explicat aceasta la TVR.

Simona Halep a criticat ITF pentru amânarea verdictului

Simona Halep a provocat cutremur în lumea tenisului după ce a ales să vorbească deschis despre întârzierea verdictului în cazul de dopaj. Ea a acuzat Federația Internațională de Tenis (ITF) că folosește motive prin care îi tot amână procesele.

Halep a explicat că audierea trebuia să aibă loc pe 28 februarie, ceea ce i-a dat speranțe că poate concura la Indian Wells. Ulterior, însă, a fost programată abia pe 28 mai, în ziua în care începe Roland Garros.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura