Andrei și Adrian Tase au luat parte la Pitești Half Marathon!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Renumitul medicul cardiolog, Adrian Tase a participat, alături de fiul său, Andrei Tase, la competiţia Piteşti Half Marathon. Medicul argeşean pune accent pe faptul că sportul şi mişcarea în aer liber reprezintă componente esenţiale pentru o viaţă sănătoasă. „Am participat la acest cross, la acest triatlon, la această manifestare a energiei umane pentru că, în calitate de medic cardiolog, trebuie să dau un exemplu viu al unei metode foarte bune de prevenţie a bolilor cardiovasculare. Am participat şi la ediţia trecută, tot împreună cu fiul meu, şi am de gând să vin şi la ediţiile următoare“, a subliniat renumitul medic cardiolog, Adrian Tase. Acesta a punctat, prin propriul exemplu, cât de important este rolul sportului pentru o viaţă sănătoasă, putând astfel să prevenim apariţia bolilor cardiovasculare, care, aşa cum ne su-blinia medicul argeşean într-un articol publicat în paginile cotidianului nostru, reprezintă principala cauză a mortalităţii la nivel global.

A alergat alături de fiul său

La eveniment a luat parte şi Andrei, fiul renumitului medic cardiolog, Adrian Tase. Acesta s-a declarat încântat că a putut lua parte la o astfel de manifestare care promovează, printre altele, un regim de viaţă sănătos pe toate planurile, nu doar fizic, ci şi emoţional şi psihic. „A fost un eveniment foarte interesant. Mă bucur mult că am putut lua parte la un astfel de eveniment. Este o plăcere când sportul şi muzica se îmbină“, a punctat Andrei Tase. Membru al Societăţii Europene de Cardiologie, precum şi al Societăţii Americane de Cardiologie, medicul Adrian Tase este un promotor al unui stil de viaţă sănătos, derulând mai multe campanii de prevenţie în sănătate.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura