Moarte șocantă în România! Un mare artist s-a stins din viață!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Doliu uriaș la noi în țară! Marele compozitor și cântăreț Mircea Drăgan s-a stins din viață la vârsta de 77 de ani. Acesta a contribuit foarte mult la comercializarea muzicii românești, deschizând primul magazin dedicat acestei arte după anul 1989. Vestea morții sale a adus o mare tristețe în sufletele prietenilor si apropiaților săi.

A murit cântărețul și compozitorul Mircea Drăgan

Compozitorul Mircea Drăgan, fost membru al formațiilor Sideral (1965-1968), Mondial (1968-1972), Romanticii (1972-1991), membru in Consiliul UCMR și în Biroul Sectiei de muzica pop, s-a stins din viață.

Mircea Drăgan s-a născut pe 20 mai 1945 într-o familie de muzicieni. Acesta a învăţat pianul de la 4 ani, apoi a urmat studiile Conservatorului din Bucureşti, a început să cânte cu Sideral, în perioada ’65-’68, apoi din ’68 până în ’71 cu formaţia Mondial şi din ’72 până în ’90 cu Romanticii.

Din ’84 s-a dedicat meseriei de compozitor, a început compoziţiile din ’69, dar succesele au venit ceva mai târziu, prin ’76 cu «Soare şi foc», albumul cu Romanticii, «Mâine», piesa care a câştigat premiul de compoziţie şi interpretare în Germania, a avut nenumărate succese din punct de vedere muzical, bineînţeles succese obţinute prin muncă pentru că a muncit foarte mult, a avut o carieră destul de bine conturată, lucru care i-a adus participări la mai toate festivalurile care se ţineau în România, Festivalul de la Mamaia, Festivalul Muzicii de dans, Festivalul de la Costineşti, Melodia Anului, la toate a fost laureat, a luat premii, piesele sale au fost bine primite de public.

Monica Anghel, Silvia Dumitrescu și Horia Moculescu au reacționat și ele, în exclusivitate pentru FANATIK, la moartea compozitorului Mircea Drăgan.

„Am colaborat cu dânsul. Era un om extraordinar, vesel, un om bun. Nu știam să aibă probleme de sănătate. Îi urez condoleanțe familiei. Nu știu să fi avut probleme de sănătate. Nu eram neapărat prieteni, dar am colaborat cu el. Ultima oară l-am întâlnit anul trecut. Era vesel, tonic, era foarte ok”, a spus Monica Anghel.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura