Un tren a luat FOC în Argeș

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Pompierii argeșeni au intervenit seara trecută pentru a stinge un incendiu izbucnit la un tren aflat între Pârvu și Pitești.

„În această seară, pompierii argeșeni au fost sesizați cu privire la izbucnirea unui incendiu în zona motorului unui tren de personal, aflat între gările Pitești și Pârvu.

S-au asigurat măsuri specifice de prevenire și stingere ale incendiilor de către pompieri, la fața locului fiind fumegație din zona compartimentului motor, unde au ars elemente combustibile.

Nu au fost victime sau persoane care să necesite primul ajutor calificat, iar trenul a putut continua deplasarea către Gara Pârvu cu aproximativ 60 de persoane la bord, acestea fiind preluate de către un alt tren pentru a ajunge la destinațiile inițiale.

La fața locului au intervenit colegii noștri cu două autospeciale pentru stingerea incendiilor și două ambulanțe SMURD de prim ajutor calificat de la Detașamentul Bradu și Secția Costești.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost scurgerea lichidelor combustibile pe suprafețele elementelor fierbinți din zona motorului”, transmit reprezentanții ISU Argeș.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura