Ursul a pătruns într-o gospodărie din Argeș în care se aflau trei copii

Ursoaica și puii au dat iama la o gospodărie din Muscel!
La Dâmbovicioara, urșii intră prin casele oamenilor și prin cabane la miezul zilei. Ieri un urs a pus pe fugă turiștii de la Cabana Căprioara. A rupt ușa cabanei și a intrat în locație. Noroc că aceștia erau la plimbare pe luncă.
Duminică la ora 10.00 o ursoaică cu 3 pui a coborât de la Peștera Dâmbovicioara și a intrat în curtea unui om. Familia are 3 copii, noroc că nu erau la joacă prin curte, când ursul a intrat peste ei.
A simțit miros de brânză în beci, și a purces cu puii la locul de unde se simțea mâncarea. S-a înfruptat cu peste 130 de kg. După care ursoaica sătulă, a luat puii și ei la fel de sătui și au plecat. Localnicul a rămas cu paguba, însă, din fericire, nu a fost nicio persoană atacată, sau vreun animal din gospodărie.
Locuitorii din Dâmbovicioara sunt disperați. Spun că urșii se plimbă la miezul zilei prin comună mai ceva ca primarul și nimeni nu le face nimic. Vin la fața locului jandarmii care îi pun pe fugă, alerte la 112 și cam atât.

