DOLIU la Spitalul Judeţean! A MURIT cel mai apreciat medic DERMATOLOG

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Unul dintre cei mai apreciaţi medici din Călăraşi a murit, după o grea suferinţă. Sever Badea, medic dermatolog, dedicat profesiei şi pacienţilor pe care îi îngrijea, s-a stins din cauza unor suferinţe cardiace. Doctorul avusese în urmă cu câţiva ani un accident vascular, dar chiar şi aşa, după ce s-a refăcut parţial, acorda consultaţii. Sever Badea a fost mai bine de 30 de ani medic la Spitalul Judeţean de Urgenţă Călăraşi, conducând secţia de Dermatologie.  Cu o bogată experienţă în domeniul medical, dr.Badea a îngrijit mii de bolnavi şi atunci când boala l-a cuprins şi pe el, tot a instistat să ajute oamenii. Acorda consultaţii în spital, dar şi la cabinetul particular pe care îl avea pe strada Dunării din oraş. „Era devotat profesiei şi te puteai baza oricând pe el. Venea la vizite pe secţie şi în zilele libere”, spun cei care l-au cunoscut şi care transmit acum condoleanţe familiei pentru pierderea suferită. În timpul carierei sale a cunoscut şi perioada proaste în cadrul spitalului, atunci când lipsa medicamentelor punea în dificultate atât medicul cât şi pacientul. Iată ce spunea dr. Sever Badea, în 2010, într-un interviu pentru Adevărul de Seară:„ E adevărat, ne descurcăm cum putem. Suntem aici să ne facem datoria, nu să ne plângem. Criza a afectat toate domeniile, dar când e vorba de viaţa unui om fac tot ce-mi stă în putere”. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura