ŞOC! Şoferii români vor PLĂTI o nouă TAXĂ!

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a transmis că, începând de la data de 16 octombrie șoferii vor plăti o nouă taxă!
Mai exact, șoferii de mașini istorice vor avea obligația de a achita tariful de utilizare și trecere pe rețeaua de drumuri publice naționale din România.
„Începând cu data de 16.10.2023, zi până la care CNAIR va finaliza procesul de prelucrare a datelor privind vehiculele istorice care au fost înscrise în baza de date a Sistemului informatic de emitere, gestiune, monitorizare şi control al rovinietei cu vehicule exceptate, în vederea eliminării din aceasta, utilizatorii vehiculelor istorice au obligaţia de a achita tariful de utilizare şi tariful de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România”, precizează sursa citată.
Reprezentanţii CNAIR subliniază că decizia este în conformitate cu prevederile Legii nr. 226/2023 privind aplicarea unor tarife rutiere pe reţeaua de drumuri naţionale din România.

