FC Argeș – Dumbrăvița 2-0! Victorie mare pentru piteșteni, care mai speră la playoff

Advertisement
Advertisement
Walfresh

FC Argeș a câștigat meciul din etapa 15 din Liga 2 contra celor de la Dumbrăvița, scor 2-0, și s-au apropiat, cel puțin în acest moment, la patru puncte de play-off.

Partida, care s-a jucat la Mioveni, pentru că stadionul din Pitești se află în plin proces de demolare pentru ca mai apoi să fie construită o arenă ultra-modernă, a fost la discreția elevilor lui Eugen Neagoe, deși bănățenii au încercat să marcheze și să întoarcă soarta partidei.

Tofan și Rusu au făcut diferența

Finalurile de repriză le-au aparținut celor de la Dumbrăvița, dar de fiecare dată Cătălin Straton s-a dovedit îngerul păzitor al celor de la FC Argeș.

În schimb, cei de la FC Argeș au reușit să marcheze în primele minute din ambele reprize. Tofan a deschis scorul în minutul 8, pentru ca mai apoi Bogdan Rusu să majoreze diferența în minutul 53.

Prin acest succes, FC Argeș mai nutrește speranța că va prinde, pe ultima sută de metri, un loc în play-off-ul ligii secunde, pentru ca mai apoi să încerce să lupte pentru promovare. Lupta pentru primele șase locuri se anunță una extrem de disputată, mai ales că și alte echipe favorite nu reușesc un parcurs foarte bun. Un exemplu este Steaua, care a pierdut, joi, meciul din Ghencea, cu Corvinul Hunedoara, scor 0-1.

Cert este că mai sunt patru etape și trupa lui Neagoe nu mai are voie să facă niciun pas greșit.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura