Natalia a murit înghețată în drumul ei spre școală. Zeci de oameni au trecut nepăsători pe lângă ea fără să încerce să o ajute

O adolescentă de 14 ani și-a pierdut viața într-un mod îngrozitor, iar cazul ei a cutremurat o țară întreagă. Natalia a murit înghețată în zăpadă, la Andrychów, o mică localitate în apropiere de Cracovia.
Echipajele de urgență ar fi intervenit prea târziu, iar cei care au trecut pe lângă adolescenta aflată pe moarte și-au văzut nepăsători mai departe de drum.
Natalia plecase către școală, ca în fiecare dimineață, însă nu a mai ajuns niciodată la cursuri. Profesorii și colegii ei o așteaptă și acum și speră că, printr-o minune, o vor vedea intrând pe ușa clasei.
În jur de ora 8.15, fata l-a sunat pe tatăl ei și i-a spus că nu se simte bine. ”Tata, e întuneric în fața ochilor mei… Mă simt slăbită. Sunt deja stau întinsă la pământ. Nu știu unde sunt”. Apoi s-a întrerupt apelul și bărbatul nu a mai putut da de fiica lui. A început o căutare disperată a fiicei sale, împreună cu mai mulți prieteni pe drumul către școală parcurs de Natalia în fiecare zi. Adolescenta nu a fost de găsit nicăieri, iar bărbatul a mers la poliție și i-a anunțat dispariția.
Cu toate că trebuia intervenit de urgență, oficialii nu ar fi luat măsuri imediate. O rudă de-ale fetei a spus că în loc să-i localizeze rapid telefonul, poliția a pierdut două ore să facă documentele și l-a interogat pe tatăl ei.

