Şefa de la Spitalul Judeţean primea mită între 50 şi 600 de lei

Advertisement
Advertisement
Walfresh

După cum vă anunţam, şefa secţiei de Psihiatrie de la Spitalul Judeţean Argeş a fost reţinută pentru 24 de ore. Anchetatorii o cercetează într-un dosar privind săvârşirea infracţiunii de luare de mită. Conform anchetatorilor, aceasta a primit mită de 147 de ori în numai patru luni de zile, adică cel puţin o singură dată pe zi.

„În perioada mai-august 2023, inculpata ar fi primit, în biroul de lucru al acesteia situat în incinta Secţiei de Psihiatrie din cadrul SJU Piteşti, în mai multe rânduri, de la pacienţi sau aparţinători ai acestora, diferite sume de bani, în bancnote în cupiuri de la 50 la 500 de lei, precum şi bunuri, în legătură cu atribuţiile sale de serviciu, fiind vorba de cel puţin 147 de acte materiale, privind sume individuale cuprinse între 50 de lei şi 600 de lei. Uneori, sume de bani primite cu titlu de mită erau remise de inculpată şi altor cadre medicale din unitatea medicală unde îşi desfăşura activitatea”, se precizează în comunicat.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura