Urșii au făcut PRĂPĂD în Argeș! Strigăt disperat al primarilor!

Advertisement
Advertisement
Walfresh

În Argeș, primarii își exprima disperarea în fața prezenței amenințătoare a urșilor, iar povestea lor nu face decât să se împletească cu indiferența autorităților. Se pare ca animalele sălbatice au lăsat în urmă distrugeri și tragedii umane în mai multe judete ,printre care și în Argeș.

Antal Arpad, primarul din Sf. Gheorghe, subliniază necesitatea unei schimbări urgente în abordarea acestei probleme. Cu 8 vieți curmate și gospodării transformate în ruine, apelurile pentru vânarea urșilor devin tot mai insistentante.

„Tanczos Barna (Ministrul Mediului, n.red.) a început să pună totul la punct, dar nu a fost lăsat să își facă treaba. Și Academia Română este în București, iar urșii sunt în Carpați. Or să ajungă, probabil, și în București. Dacă nu se schimbă legislația, vă veți trezi cu urși în București”, a spus Antal Arpad.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura