ALERTĂ la un spital din Argeş! Pompierii, intervenţie de URGENŢĂ

Spitalul de Pneumoftiziologie din Câmpulung a organizat, în colaborare cu Detașamentul de Pompieri Militari Câmpulung un exercițiu de simulare a unui incendiu la sectia de Radiologie.
Scopul acestei activităţi este creşterea gradului de conştientizare a personalului cu privire la activităţile ce se execută pentru limitarea şi stingerea unui incendiu precum şi necesitatea respectării regulilor şi măsurilor de apărare împotriva incendiilor.
Evenimentul s-a desfăşurat, conform prevederilor Ordinului ministrului apărării naţionale nr. M53/ 2015 privind apărarea împotriva incendiilor în M.Ap.N. şi, s-a desfăşurat, în clădirea principală a Spitalului.
Secția de Radiologie a fost luată cu asalt de pompieri. Trei autospeciale de stingerea incendiului și echipajul SMURD au ajuns la fix ora 11.00 la Pneumoftiziologie.
Planul acțiunii a fost un incendiu la sextia de Radiologie. În urma evenimentului a fost surprins și un pacient. Acesta s-a și intoxicat cu gazele emanate în urma arderii materialelor combustibile.
Pompierii au extras victimă din camera cuprinsă de foc. Au transportat-o la echipajul SMURD. Între timp, pompierii au stins focul în secția respectivă.
Echipajul SMURD a pornit cu victima către CPU din cadrul Spitalului Municipal Câmpulung unde i s-au acordat îngrijiri medicale de urgenţă.
Pompierii musceleni au continuat intervenția până la eliminarea oricărui pericol.
Apoi a fost scos fumul din secție. Exercițiul a fost coordonat de plutonierul adjutant Florinel Bulac, din cadrul Detașamentului de Pompieri Militari Câmpulung.

