ULTIMĂ ORĂ! A MURIT un important medic de la noi!

S-a anunțat trecerea în neființă a unuia dintre cei mai importanți reprezentanți ai medicinei românești: Academician Profesor Universitar Doctor Nicolae (Nae) Gorun. Apreciat ca o figură emblematică a ortopediei și traumatologiei, profesorul Gorun s-a stins din viață cu puțin timp în urmă , lăsând în urmă un gol imens în comunitatea medicală și academică.
Cu o carieră strălucită, marcată de rigoare științifică și dedicare umană, acad. prof. univ. dr. Nicolae Gorun a fost mult mai mult decât un medic excepțional – a fost mentor, cercetător de elită, profesor de vocație și formator de caractere. Zeci de generații de studenți și medici specialiști au fost influențați de exemplul său, iar contribuțiile sale rămân fundamentale pentru dezvoltarea ortopediei românești.
Activ ca profesor la Universitatea de Medicină și Farmacie din Craiova, unde a avut un rol esențial în cadrul Școlii Doctorale, profesorul Gorun a fost un pilon al educației medicale din Oltenia. Apartenența sa la Academia Oamenilor de Știință din România și Academia de Științe Medicale certifică impactul pe care l-a avut și la nivel național.
Într-o lume medicală tot mai supusă presiunilor și schimbărilor, profesorul Nicolae Gorun a rămas mereu un reper de demnitate profesională, excelență academică și umanism autentic.
Pierderea sa este resimțită adânc nu doar în Oltenia, ci în întreaga comunitate științifică românească. M
Dumnezeu să-l odihnească în pace!

