Angajat DGASPC, MORT la proteste! Și-a apărat locul de muncă cu VIAȚA

O adevărată tragedie a avut loc în timpul protestelor de la București, la care au luat parte angajații mai mult centre DGASPC din țară.
Din păcate, unuia dintre cei prezenți la eveniment i s-a făcut răut și a ajuns în stare critică la spital, acolo unde a survenit și decesul.
„În 15 septembrie 2025, mii de membrii de sindicat din cadrul Federației COLUMNA-SCOR au fost în stradă pentru a lupta pentru apărarea locurilor de muncă, pentru salarii achitate la timp, pentru oprirea unor reforme strâmbe inventate fără discuții cu sindicatele.
În stradă au fost și salariații din Asistență Socială.
Oamenii care au ”grijă de oameni” s-au urcat în autocare în miezul nopții și după un drum care a durat până la București uneori și mai bine de 7 ore, au reclamat Guvernului că refuză să îi asculte, obosiți și temători pentru soarta lor și a familiilor lor,
Printre ei s-a aflat și colegul nostru de la DGASPC Vaslui, DACIAN IOAN DIMITRIU.
în timpul protestului i s-a făcut rău și după câteva zeci de minute de resuscitare, a fost transportat la Spitalul Universitar din București.
Cu enormă tristețe în suflet am aflat că DACIAN nu mai este printre noi.
Sincere condoleanțe familiei greu încercate!
Suntem alături de întreg colectivul de la DGASPC Vaslui!”, se arătă într-un comunicat de presă.

