Cristian Toma, directorul Salvamont Argeș, EROUL ZILEI! A salvat viața unui bărbat

Advertisement
Advertisement
Walfresh

Cristian Toma, directorul Salvamont Argeș este un adevărat înger și când nu este pe munte. Astăzi, în cursul dimineții, directorul Salvamont Argeș a intervenit prompt și a salvat viața unui bărbat care a suferit un infarct chiar în timp ce se afla în centrul orașului.

Bărbatul a căzut ca secerat în Piața Vasile Milea, iar intervenția promptă a directorului Cristian Toma a dus la salvarea unei vieți.

„Eram la birou și am observat un grup de oameni în Piața Vasile Milea. Am observat că era multă agitație și un bărbat căzut la pământ. Am coborât repede, am continuat manevrele de resuscitare și bărbatul și-a revenit după care a intrat din nou în stop cardio-respirator. Au fost efectuate și șocuri electrice, fiind ulterior preluat în stare de conștiență de echipajul medical și transportat la Spitalul Județean Argeș” a declarat Cristian Toma, directorul Salvamont Argeș.

Intervenția promptă a acestuia a fost lăudată și de către Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean Argeș.

„În urmă cu puțin timp, colegii noștri de la Salvamont Argeș, directorul Cristian Toma și Adrian Rădulescu, s-au implicat decisiv în salvarea vieții unui om care a căzut în Piața Milea.
Directorul Salvamont Argeș i-a acordat primul ajutor bărbatului în vârstă de aproximativ 60 de ani aflat în stop cardio-respirator până la venirea echipajului de pe Ambulanță. A fost o luptă contra-cronometru, dar pregătirea de specialitate a colegilor noștri și eforturile echipajului medical au făcut ca bărbatul să ajungă la Spitalul Județean de Urgență Pitești în stare stabilă.
Felicitări, băieți! Sunt mândru de voi și de implicarea voastră, indiferent dacă sunteți pe munte sau, iată, în centrul Piteștiului”, a transmis Ion Mînzînă.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura