Reacția lui Putin: Ședință de urgență a Consiliului de Securitate după atacurile din Iran

Advertisement
Advertisement
Walfresh
Reacția lui Putin: Ședință de urgență a Consiliului de Securitate după atacurile din Iran

Vladimir Putin a discutat, alături de membrii Consiliului de Securitate al Rusiei, despre evoluțiile recente legate de Iran, o țară cu care Moscova menține relații de colaborare strategică, conform anunțului făcut de Kremlin.

Conform lui Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, discuțiile dintre lideri au avut loc prin intermediul unei conferințe video. Peskov, citat de surse media ruse, nu a făcut publice informații despre subiectele abordate, a raportat Agerpres.

Rusia a criticat vehement loviturile recente ale SUA și Israelului asupra Iranului, afirmând că acestea erau premeditate, contrazicând declarațiile israeliene care negau intenția de a escalada tensiunile militare cu Iranul.

Diplomația rusă a condamnat ferm incidentul, subliniind că este evident un atac militar premeditat și nejustificat asupra unei țări suverane, care face parte din Organizația Națiunilor Unite. Ministerul de Externe de la Moscova a descris acțiunea ca fiind extrem de riscantă și o violare flagrantă a normelor dreptului internațional.

Imediat după ce declarația a fost făcută publică, Kremlinul a informat că șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, a avut o discuție telefonică cu ministrul de externe iranian, Abas Araqchi.

Reprezentantul iranian a detaliat pașii întreprinși de Iran pentru a se proteja de acțiunile agresive ale SUA și Israelului, afirmând că aceste țări au sabotat eforturile de a ajunge la o înțelegere diplomatică cu privire la programul nuclear iranian.

Ministrul de Externe rus, Serghei Lavrov, a condamnat cu fermitate atacurile și a insistat asupra opririi imediate a focului. El a menționat că Rusia este pregătită să participe activ la găsirea unor soluții pașnice, inclusiv prin intermediul Consiliului de Securitate al ONU, pe care intenționează să-l convoace pentru a discuta situația.

Ministerul de Externe din Rusia și-a exprimat îngrijorarea cu privire la potențialele pericole radioactive din zonă, făcând referire la centrala nucleară de la Bushehr. Deși, conform datelor existente, centrala nu ar fi fost afectată de atacuri, compania rusă responsabilă cu operarea ei a decis să evacueze în jur de 100 de angajați din Iran.

Într-o vizită neașteptată, pe 30 ianuarie, oficialul iranian Ali Larijani, secretarul Consiliului Suprem de Securitate Națională, s-a întâlnit cu președintele rus Vladimir Putin la Moscova. Detaliile discuțiilor dintre cei doi lideri nu au fost comunicate public.

Advertisement
Advertisement

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Ziarul Top

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura